manutd.com

„MEN”: rozpoczął się wyścig o wykup Man Utd. Pięć ofert na stole

, , , Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Dziennik „Manchester Evening News” poinformował, że rozpoczął się już wyścig o wykup Manchesteru United. Aktualni właściciele klubu mieli otrzymać dotychczas pięć ofert kupna ich udziałów. Jednym z zainteresowanych ma być Amerykanin Elon Musk.

Według najnowszych medialnych informacji proces sprzedaży „Czerwonych Diabłów” miał wejść na kolejny etap. Wykupem klubu mają być zainteresowane podmioty z całego świata, lecz jest także opcja, która umożliwiłaby Glazerom, pozostanie za sterami klubu z Old Trafford. Oferty za klub można składać do najbliższego piątku (17 lutego).

Elon Musk

Właściciel Twittera oraz Tesli zdaniem mediów ma rozważać złożenie oferty za klub z Old Trafford. Amerykanin w przeszłości żartował o wykupie angielskiego klubu, a aktualny jego majątek (szacowany na 157 miliardów funtów) umożliwiłby mu wykup klubu. Ostatnie doniesienia ujawniły, że oferta miałaby wynieść około 4,5 miliarda funtów.

Emir Kataru

Szejk Tamim bin Hamad al-Thani miał już złożyć ofertę. Emir Kataru Glazerom miał zaproponować 4 miliardy funtów. Zdaniem „The Guardian” pomimo oferty minimalnej wynoszącej 6 miliardów funtów Katarczyk nie zaoferują nic powyżej 4,5 miliarda funtów.

Sir Jim Ratcliffe

Brytyjski miliarder oraz założyciel światowej korporacji INEOS od wielu lat wiązany był z wykupem klubu. Swoje zainteresowanie tym pomysłem potwierdził on w zeszłym miesiącu. Rzecznik prasowy korporacji także potwierdził działania związane z próbą kupna Manchesteru United.

W sierpniu Ratcliffe spotkał się z właścicielami „Czerwonych Diabłów” i już wtedy dopytywał się o kupno ich udziałów. Wcześniej próbował on kupić Chelsea, co ostatecznie mu się nie udało. 70-latek aktualnie zarządza francuskim OGC Nicea oraz szwajcarskim Lausanne-Sport.

Katarczycy

Ostatnie doniesienia „Daily Mail” informowały, że inwestorzy z Kataru mają być skłonni „rozbić bank”, aby przejąć władzę na Old Trafford. Nie ujawniono jeszcze, o kogo dokładnie ma chodzić, lecz mają być to potentaci pól naftowych, którzy są bardzo ważnym elementem tamtejszego społeczeństwa oraz nie muszą obawiać się przepłacenia.

Inwestorzy z Arabii Saudyjskiej

W tej sprawie również informowało „Daily Mail”. Wiele podmiotów w Arabii Saudyjskiej ma rozważać wykup klubu, lecz przede wszystkim biznes musi być rentowny dla nich. Istnieje jednak możliwość, że żaden z zainteresowanych podmiotów nie złoży oferty do „deadline’u”, który mija w piątek.

Glazerowie rozważają pozostanie u sterów

Bracia Joel oraz Avram Glazer mają rozważać także opcję wykupu udziałów swojego rodzeństwa. Formalnie oni także musieliby przedstawić opcję wykupu akcji członków swojej rodziny do 17 lutego. Jest to jedna z tych kwestii, którą opisali oni słowami „poszukiwanie alternatyw strategicznych”.

W minionym tygodniu Glazerowie widziani byli w Dubaju, gdzie spotkali się z katarskimi inwestorami. Pomimo że ostatnio pozycja amerykańskiej rodziny została podkopana w świecie sportu, co skutkowało stratą m.in. drużyny krykietowej, nie oznacza, że wycofują się oni całkowicie z tej gałęzi rozrywki.

Rozmowy z Katarczykami mają być na zaawansowanym poziomie, lecz na ich drodze może stanąć UEFA. Rozmowy prowadzone miały być z osobami, które aktualnie zarządzają m.in. Paris Saint-Germain, a UEFA mogłaby zablokować przejęcie akcji klubu ze względu na zakaz „zarządzania kilkoma klubami”. W takim przypadku musieliby wyznaczyć pośrednika w postaci osoby fizycznej lub spółki.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze