Puchar Ligi: Erik ten Hag ball. Man Utd przerywa 6-letnią passę bez trofeum

Jakub Brzyski

Manchester United w wielkim finale Pucharu Ligi pokonał 2:0 Newcastle United. Jest to pierwsze trofeum Manchesteru United za kadencji Erika ten Haga oraz pierwsze trofeum tego klubu od 6 lat. Bramki tego wieczoru zdobyli Casemiro oraz Sven Botman, który skierował piłkę do własnej bramki.

Od pierwszych minut bramkę za wszelką cenę próbowali zdobyć gracze Newcastle United. Jednakże piłkarze Manchesteru United nie zaspali tego dnia i przytomnie zapobiegali akcjom lub oddalali zagrożenie, jeśli piłka była blisko ich bramki. Przejęcie inicjatywy przez „Sroki” nie oznaczało, że zespół Erika ten Haga nie miał swoich okazji. W tym segmencie gry skupiono się na kontratakach, a dobrą okazję miał m.in. Wout Weghorst.

Wynik spotkania w 33. minucie otworzył Casemiro. Luke Shaw podjął się wykonania rzutu wolnego z lewej strony boiska. Defensor świetnie dośrodkował w okolice 5-metra, gdzie najwyżej ze wszystkich wyskoczył właśnie Casemiro. Pomocnik bez większych problemów skierował piłkę do siatki. Dokonano analizy VAR gola, lecz arbitrzy nie dopatrzyli się pozycji spalonej Brazylijczyka i zatwierdzili gola Manchesterowi United.

Kilka minut później drugą bramkę zdobył zespół Erika ten Haga. Z ostrego konta Marcus Rashford uderzył piłkę po podaniu Wouta Weghorsta. Uderzenie było mocne, a w trakcie lotu piłka została trącona przez interweniującego defensora. Jednakże w połowie zmieniono strzelca bramki i nie był nim wychowanek Manchesteru United. Gol został oznaczony jako samobójczy i przypisano go Svenowi Botmanowi.

Erik ten Hag w połowie zdecydował się dokonać zmiany taktycznej w swoim zespole. Na drugą część spotkania nie wrócił Diogo Dalot, który w pierwszych minutach zobaczył żółty kartonik. Miejsce Portugalczyka na prawej flance zajął Aaron Wan-Bissaka, który znany jest z dobrej gry defensywnej.

Pierwszy kwadrans drugiej części meczu był niczym pojedynek bokserski. Obie ekipy starały się stwarzać zagrożenie swoim rywalom, lecz w ostatnim momencie w jakiś sposób udawało się zablokować dośrodkowanie, drybling lub uderzenie. W zespole „Czerwonych Diabłów” nie brakowało zdecydowania oraz odwagi, co skutkowało czystymi wejściami i wybiciami piłki we własnym polu karnym.

Następne kilka minut należało do graczy Newcastle United. Podopieczni Ten Haga nie byli w stanie wyjść z piłką z własnej połowy, co było skutkiem intensywnego i agresywnego pressingu rywali. Odbiory piłki na połowie Manchesteru United przyniosły chwilowe zamknięcie graczy tego zespołu w ich polu karnym, lecz dzięki opanowaniu i czujności defensorów, „Sroki” nie były w stanie zdobyć bramki kontaktowej. Najbliżej zdobycia gola byli w 67. minucie, po świetnym strzale z 10-metra, lecz interweniujący Lisandro Martinez wybił piłkę poza boisko.

Po tej akcji holenderski szkoleniowiec „Czerwonych Diabłów” dokonał podwójnej zmiany w szeregach swojego zespołu. Zdecydowano, że boisko opuszczą Wout Weghorst oraz Fred, który w 37. minucie obejrzał żółty kartonik. Na murawie zameldowali się Scott McTominay oraz Marcel Sabitzer.

W 73. minucie Manchester United był blisko podwyższenia prowadzenia. Wpierw Marcel Sabitzer przejął w połowie boiska piłkę i wystawił ją Marcusowi Rashfordowi. Anglik oddał skuteczny strzał z 25-metra i zmusił bramkarza do interwencji. Futbolówka została na placu gry, a pressing graczy „Czerwonych Diabłów” przyniósł przejęcie jej pod samym polem karnym „Srok”. Pomimo dobrej okazji nie udało się zdobyć bramki, co było skutkiem powrotu kilku graczy Newcastle United we własne pole karne.

Chwilę później Manchester United przeprowadził kolejny groźny kontratak na bramkę rywali. Bruno Fernandes wygrał pojedynek biegowy z defensorami rywali i wystawił piłkę nadbiegającemu z prawej strony Rashfordowi. Niestety podanie było za mocne, a piłka wylądowała między rękawicami bramkarza. Na ostatnie dziesięć minut na boisku pojawił się Jadon Sancho. Reprezentant Anglii zmienił zmęczonego Antony’ego.

Cztery minuty przed końcem regulaminowego czasu gry kolejny gracz Manchesteru United został nagrodzony żółtym kartonikiem. Tym razem nieczysto rywala zatrzymał Casemiro, który podczas próby przejęcia piłki był ewidentnie spóźniony. Po tej sytuacji murawę opuścił Marcus Rashford. Najlepszego napastnika Manchesteru United w tym sezonie zastąpił kapitan zespołu Harry Maguire.

Wpierw w doliczonym czasie gry okazje po rzucie wolnym stworzyli sobie gracze Newcastle United. Jeden z rywali uderzył piłkę głową, która prawie przelobowała Davida de Geę, który stał w bramce. Hiszpan był czujny i w ostatnim momencie przeniósł opadającą futbolówkę ponad poprzeczką. Kilkanaście sekund później Bruno Fernandes przeprowadził kolejny atak na bramkę „Srok”. Portugalczyk zwodem zmylił rywali, lecz uderzył on w finalnym etapie akcji prosto w bramkarza.

Manchester United 2 – 0 Newcastle United

Casemiro 33′, Botman (S.) 39′

Manchester United: De Gea – Dalot (Wan-Bissaka 46′), Varane, Martinez, Shaw – Casemiro, Fred (McTominay 69′) – Rashford (Maguire 87′), Fernandes, Antony (Sancho 81′) – Weghorst (Sabitzer 69′)

Rezerwowi: Heaton, Lindelof, Maguire, Wan-Bissaka, Malacia, McTominay, Sabitzer, Garnacho, Sancho