twitter/ManUtd

ManUtd.pl ocenia: Wymęczony awans do finału FA Cup. Świetny „Iceman”, rozczarowujący Rashford

Tomasz Makiej

Manchester United po 120 minutach gry i serii rzutów karnych zameldował się w finale FA Cup, pierwszy raz od 2018 roku. Jak poszczególni zawodnicy spisali się na boisku?

David de Gea — Zaliczył kilka ważnych interwencji, m.in. obronił strzał z rzutu wolnego na początku spotkania oraz ładną paradą powstrzymał strzał Enciso z 56.minuty. Bardzo niedokładny w grze nogami. Dostał instrukcje od sztabu, żeby grać długimi podaniami, aby nie ryzykować strat przy wysoko pressującym Brighton. Skończyło się to żałosną skutecznością celnych zagrań na poziomie 41% (Dla porównania, Sanchez miał 91%). W serii jedenastek ponownie potwierdził, że rzuty karne nie są jego mocną stroną. Ocena: 6.

Aaron Wan-Bissaka — Kolejny bardzo dobry występ Anglika. Po swojej stronie boiska miał najgroźniejszego gracza Brighton, Karou Mitomę, którego dominował przez zdecydowaną większość spotkania. Wygrał 100% pojedynków w defensywie i ani razu nie dał się przedryblować. Coraz więcej daje również w ofensywie — miał świetny rajd w drugiej połowie spotkania, a na cztery próby dryblingów wszystkie były skuteczne. Zdjęty w dogrywce. Ocena: 7.5

Victor Lindelof — Najlepszy zawodnik na boisku. Stworzył bardzo dobry duet z Shawem. Należycie czytał grę, a do tego z zimną krwią wykorzystał decydującego karnego. Udowadnia, że to on powinien być stoperem nr 3 w hierarchii. Ocena: 8.

Luke Shaw Ponownie wystawiony na pozycji lewego stopera i znów spisał się bez zarzutów. Ocena: 7.

Diogo Dalot — Najsłabszy z czwórki defensorów. Złym podaniem wrzucił Shawa na minę, a ten przez to dostał żółty kartonik. Zawodnicy Brighton starali się eksploatować jego stronę i często Portugalczyk znajdował się w sytuacji 2:1, bo Rashford  odpowiednio go nie asekurował. Zaliczył jednak bardzo ważną interwencję w dogrywce, gdy w polu karnym odebrał piłkę Undavowi sprzed nosa. Ocena: 6.

Casemiro — Wciąż nie wygląda tak dobrze jak w pierwszej połowie sezonu, lecz z każdym kolejnym meczem wraca do swojej optymalnej dyspozycji. Na boisku był wszędzie, agresywnie doskakiwał do rywali, co skończyło się siedmioma odbiorami i niepotrzebnym żółtym kartonikiem. Oddał strzał zza pola karnego pod koniec dogrywki. Ocena: 6.5.

Christian Eriksen — Taktyka na ten mecz przez  kompletnie nie leżała Duńczykowi. Ten sprawdza się najlepiej, gdy zespół ma duże posiadanie piłki w ataku pozycyjnym na połowie rywala. Tutaj “Czerwone Diabły” zagrały defensywnie i nastawiły się na kontry, przez co pomocnik zmuszony był do biegania za piłką, w czym nie jest dobry. Wykreował niezłą okazję Fernandesowi w 14. minucie, a sam miał szansę na zdobycie gola w doliczonym czasie gry 1. połowy, lecz trafił prosto w Sancheza. Słusznie zmieniony po godzinie gry. Ocena: 5.

Bruno Fernandes — Przez większość spotkania grał z urazem, lecz jak na lidera przystało, pozostał na placu gry.  Oddał groźny strzał w 14 minucie, a pół godziny później niewiele zabrakło, aby otworzył wynik spotkania, lecz piłka przetoczyła się obok słupka. Nie dotrwał jednak do końca spotkania i Ten Hag zdjął go w 102. minucie meczu. Ocena: 6.5.

Antony — Ciężko pracował w defensywie i wspierał Wan-Bissakę. Miał dwie dogodne okazje w 59. i 64. minucie, lecz w obu przypadkach koszmarnie uderzał. Zszedł przed rozpoczęciem dogrywki. Ocena: 5.5

Marcus Rashford — Przez pierwsze 90 minut kompletnie niewidoczny, a w przeciwieństwie do Antony’ego nie pracował specjalnie w obronie. Oddał jeden naprawdę dobry strzał w 105 minucie, który odbił się od Veltmana i zmusił bramkarza rywali do interwencji. Pewnie wykorzystał jedenastkę. Ocena: 4.5.

Anthony Martial — Z piłką przy nodze Francuz radzi sobie świetnie, lecz w tym mecz rzadko kiedy dotykał futbolówki — w 85 minut zrobił to 24 razy.  Oddał jeden strzał w doliczonym czasie pierwszej połowy, który wylądował na trybunach. Ocena: 4.5.

Zmiennicy:

Fred — Zastąpił Eriksena w 62. minucie. Co prawda był trochę niedokładny, lecz jego wejście dało Manchesterowi United więcej kontroli w środku boiska. W dogrywce świetnie dograł w pole karne, lecz Weghorst nie był tam, gdzie powinien. Ocena: 5.5.

Jadon Sancho — Wniósł trochę brakującej energii w ataku i pewnie wykorzystał karnego. Ocena: 5.5.

Marcel Sabitzer — Na boisku zbytnio się nie wyróżnił. Trafił z 11. metra. Ocena: 5.

Wout Weghorst — Ponownie nie zaoferował zbyt wiele poza bieganiem, lecz trafił w serii jedenastek. Bez oceny.