twitter/SunderlandAFC

Zawodnicy Man Utd wracają z wypożyczeń. Co ich czeka po powrocie do klubu?

Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Dziennikarze Dan Sheldon oraz Laurie Whitwell z The Athletic postanowili opowiedzieć o możliwej przyszłości wypożyczonych zawodników z Manchesteru United w sezonie 2022/23. Niektórzy z utalentowanych młodzieżowców w kolejnej kampanii mogą liczyć na wypożyczenie do klubów Premier League.

Dean Henderson

Wychowanek Manchesteru United przez cały sezon 2022/23 reprezentował barwy Nottingham Forest. Łącznie zaliczył on 20 występów i aż sześciokrotnie zachowywał czyste konto. Jednakże doznał on dwóch urazów, z czego ten najświeższy, czyli kontuzja biodra uniemożliwiła mu trenowanie w ostatnich miesiącach.

Pomimo problematycznej sytuacji Manchesteru United w obsadzie bramki Anglik nie ma czego szukać w macierzystym klubie. Wiąże się to z wywiadem, którego udzielił po wypożyczeniu. W nim oskarżył on klub o marnowanie jego potencjału i oszukiwanie w sprawie możliwości gry.

Obecna umowa Hendersona obowiązuje do czerwca 2025 roku i zawiera opcję przedłużenia o kolejny rok. Na chwilę obecną gracz wyceniany jest na 25 mln funtów i zdaniem mediów ma być na liście zawodników, których Manchester United spróbuje spieniężyć latem.

Amad

Amad miał bardzo udaną kampanię w Sunderlandzie, gdzie zaliczył 42 występy. Pomimo ciężkich początków udało mu się przebić do wyjściowej jedenastki. Łącznie zanotował on 14 bramek, a jego efektywne trafienia kilkukrotnie nominowane były do gola miesiąca zaplecza angielskiej ekstraklasy.

Szkoleniowiec Sunderlandu nie ukrywał, że chciałby zatrzymać Amada na kolejny sezon, lecz wszystko zależeć ma od Manchesteru United. Media zgodnie donoszą, że Iworyjczyk ma otrzymać szansę od Erika ten Haga w trakcie okresu przygotowawczego.

Najpewniej decyzja w sprawie 20-latka zapadnie przed startem kolejnej kampanii. Oprócz zatrzymania go na ten sezon rozpatrywane ma być kolejne wypożyczenie, lecz tym razem do zespołu grającego na poziomie Premier League.

Alex Telles

30-latek wypożyczony był do Sevilli, gdzie rozegrał 40 spotkań i ostatecznie triumfował w Lidze Europy. Umowa zawodnika z Manchesterem United wygasa w czerwcu 2024 roku, lecz zawarto w niej opcję przedłużenia do czerwca 2025 roku.

Latem 2022 Manchester United sięgnął po Tyrella Malacię. W tym sezonie przedłużono umowy z Lukiem Shawem oraz Diogo Dalotem, więc w klubie jest wielu graczy mogących grać na lewej flance obrony. Wykupując Tellesa z Porto w 2020 „Czerwone Diabły” zapłaciły około 15 mln funtów i teraz będą próbować odzyskać część tej kwoty.

Ethan Laird

Wychowanek klubu z Old Trafford w sezonie 2022/23 grał dla Queens Park Rangers i zaliczył 33 spotkania. Jego umowa z Manchesterem United wygasa w przyszłym sezonie, gdyż aktywowano klauzulę przedłużenia o kolejny sezon, lecz nie zagrzeje on miejsca w Teatrze Marzeń na długo.

Jeszcze przed wypożyczeniem do QPR Manchester United negocjował z zawodnikiem nową umowę, lecz ostatecznie nie udało się dojść do porozumienia. Aktualne przecieki sugerują, że klub postara się sprzedać Anglika przed końcem trwającego okna transferowego.

Eric Bailly

29-latek wypożyczony był do Olympique Marsylii, rozegrał 22 występy, lecz ostatecznie nie aktywowano opcji jego wykupu po sezonie. Najprawdopodobniej Manchester United postara się sprzedaż defensora tego lata, gdyż jego umowa wygasa w czerwcu 2024 roku.

Shola Shoretire

Anglik reprezentuje barwy Manchesteru United od 9. roku życia, a w styczniu został wypożyczony do Boltonu. Łącznie rozegrał on 16 spotkań i zanotował swoją debiutancką bramkę w maju w pojedynku z Bristol Rovers. Menedżer Boltonu w podsumowaniu sezonu był zadowolony z wypożyczenia zawodnika. – Jest to młody zawodnik z ogromnym talentem. Ma przed sobą świetlaną przyszłość. 

Na chwilę obecną nie zapadła żadna decyzja w sprawie jego przyszłości. Jedyne co wiadome, że zostanie on powołany na okres przygotowawczy Manchesteru United do sezonu 2023/24. Najpewniej dopiero po jego zakończeniu sztab Ten Haga podejmie decyzję.

Alvaro Fernandez

Hiszpan swoim pobytem w Preston miał zaimponować Erikowi ten Hagowi, gdyż zaliczył 42 spotkania, miał bardzo dobry sezon i ostatecznie sięgnął po nagrodę Najlepszego Młodego Zawodnika Sezonu zdaniem fanów Preston. Ten Hag planuje dać szansę defensorowi podczas okresu przygotowawczego.

– Erik ten Hag musi zdecydować, czy chce mnie lub nie. Czy udam się na kolejne wypożyczenie? Tego jeszcze nie wiem. Nie wiem, co przyniesie przyszłość – mówił Alvaro Fernandez w wywiadzie udostępnionym na oficjalnej stronie Preston.

Tak jak w przypadku Alexa Tellesa jego pozostanie na Old Trafford, jest mało prawdopodobne ze względu na liczbę graczy mogących grać na lewej obronie. Możliwe jest za to wypożyczenie do innego klubu grającego na poziomie zbliżonym do Premier League.

Axel Tuanzebe

W ostatnim dniu zimowego okna transferowe udał się na wypożyczenie do Stoke, gdzie rozegrał tylko cztery spotkania. Powodem braku gry było nabawienie się kolejnego ciężkiego urazu. Umowa zawodnika z Manchesterem United wygasa z końcem czerwca i najpewniej odejdzie z Old Trafford.

Hannibal

Tunezyjczyk wywalczył wypożyczenie do Birmingham City na początku sezonu i ostatecznie udał się wraz z reprezentacją na Mistrzostwa Świata w Katarze. Pomocnik rozegrał 41 spotkań, sześciokrotnie asystował i raz wpisał się na listę strzelców.

Zawodnik został nagrodzony pod koniec tego sezonu i otrzymał wyróżnienie Najlepszej Bramki w sezonie 2022/23 Championship. Gracz zdobył bramkę bezpośrednio z rzutu wolnego, lecz jego nietypowe wykonanie zmyliło bramkarza, który nawet nie zareagował na uderzenie.

W umowie wypożyczenia nie ma opcji wykupu. Przed zmianą barw próbowano wynegocjować nową umowę, lecz ostatecznie nie udało się dojść do porozumienia. Na chwilę obecną jego kontrakt wygasa w 2025 roku. Decyzja w sprawie jego przyszłości zapadnie po letnim okresie przygotowawczym.

Will Fish

20-latek w szkockim Hiberian rozegrał 21 spotkań. Latem 2022 roku podpisał nową trzyletnią umowę z Manchesterem United, w której dodatkowo zawarto opcję przedłużenia do 2026 roku. Najprawdopodobniej zostanie on wypożyczony ponownie, lecz nie zdecydowano o nowym miejscu dla defensora.

Ethan Galbraith

Galbraith dwa ostatnie sezony spędził na wypożyczeniach. Umowa członka klubowej akademii wygasa z końcem miesiąca i po tym zostanie wolnym zawodnikiem.

Matej Kovar

23-latek w czeskiej Sparcie Praga rozegrał 28 występów i zaliczył dziesięć czystych kont. Ze względu na problemy kadrowe na pozycji bramkarza może on być dobrym dodatkiem do zespołu Erika ten Haga, szczególnie podczas okresu przygotowawczego.

Jego umowa będzie jeszcze ważna przez dwa lata i wygaśnie w 2025 roku. Po okresie przygotowawczym najpewniej szybko zostanie podjęta decyzja w sprawie jego przyszłości.

Charlie Wellens

Wellen wypożyczony był latem do Oldham, lecz jego wypożyczenie zostało skrócone ze względu na brak regularnej gry. Umowa 20-latka wygasa z końcem miesiąca i najpewniej opuści klub jako wolny zawodnik.

Charlie McNeill

W styczniu udał się na sześciomiesięczne wypożyczenie do Newport County. 19-latek w 20 spotkaniach dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Prawdopodobnie nie otrzyma on latem szansy od Ten Haga i uda się od razu na pierwsze pełne wypożyczenie.

Joe Hugill, Maxi Oyedele, Sonny Aljofree, Dermot Mee

Zimą Manchester United zdecydował się na dość nietypową strategię rozwoju młodzieży. Joe Hugill, Maxi Oyedele i Sonny Aljofree zostali wypożyczeni do Altrincham. Jednakże trenowali oni w tygodniu w klubowej akademii, a spotkania rozgrywali w weekendy na wypożyczeniach.

Hugill rozegrał siedem starć, Oyedele 12, a Aljofre aż 18. Natomiast Mee został wypożyczony w styczniu na trochę innych warunkach. Ostatecznie młody bramkarz zaliczył tylko cztery występy na wypożyczeniu.

Tom Wooster

Wooster dołączył do Ramsbottom w lutym i rozegrał 13 występów.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze