Andre Onana

Które miejsce zajął Andre Onana na gali Złotej Piłki?

Jakub Kurek

Gala Złotej Piłki odbyła się w poniedziałkowy wieczór w Paryżu. Podczas niej główną nagrodę po raz ósmy otrzymał Lionel Messi, a jedynym sklasyfikowanym piłkarzem Manchesteru United został Andre Onana.

Onana w zeszłym sezonie był kluczową postacią Interu Mediolan, który pierwszy raz od 2010 roku awansował do finału Ligi Mistrzów. Podopieczni Simone Inzaghiego wywalczyli również Puchar Włoch, a podporą ich linii obrony był z pewnością kameruński bramkarz. Zachował on aż 19 czystych kont w 41 występach.

Dobra gra pozwoliła mu na zajęcie 23. miejsca w najważniejszej klasyfikacji Złotej Piłki. Onana został również nominowany do nagrody imienia Lwa Jaszyna. Tam ostatecznie został umieszczony na szóstej pozycji, a statuetkę zgarnął ostatecznie Emiliano Martinez, który wraz z Argentyną wygrał mistrzostwo świata.

Z zainteresowaniem na galę spoglądał również Rasmus Hojlund, który znalazł się na krótkiej liście nominowanych do Kopa Trophy – nagrody France Football dla najlepszego zawodnika do lat 21. Napastnik Manchesteru United zajął dziewiąte miejsce, a numerem jeden został Jude Bellingham, który jest rewelacją ostatnich miesięcy w Realu Madryt.

Złota Piłka po raz kolejny trafiła do Leo Messiego, który poprowadził swoją reprezentację do historycznego triumfu na Mistrzostwach Świata w Katarze. Na drugim miejscu znalazł się Erling Haaland, a trzeci był Kylian Mbappe.