Raport z wypożyczeń: Mason Greenwood i stadiony świata na Estadio Coliseum. Anglik z fenomenalnym golem

Łukasz Pośpiech
Zmień rozmiar tekstu:

Co by o Masonie Greenwoodzie nie sądzić, to za jego weekendowy popis w meczu z Almerią należą mu się słowa uznania. Anglik wyszedł w domowym starciu w pierwszym składzie i już od początku spotkania stanowił niesamowite zagrożenie dla rywali. Występ przypieczętował jednak golem, który na długo zostanie zapamiętany w Getafe.

Starcie z Almerią było jego spotkaniem numer 11. w nowych barwach i do tej pory skrzydłowy uzbierał 4 bramki i 3 asysty (w La Liga i Copa del Rey). Wcześniej studziłem entuzjazm po występach Greenwooda na wypożyczeniu – w poprzednich materiałach z serii zamieszczałem opinie, że pomimo liczb, gra Anglika pozostawia wiele do życzenia, szczególnie pod kątem prowadzenia gry. Jednak gdy patrzę na to, jak na przestrzeni kwartału Greenwood wchodzi na kolejne (wyższe) biegi, to trudno oprzeć się wrażeniu, że Manchester United stracił na prawdę wiele, przynajmniej pod kątem sportowym, na aferze obyczajowej 22-latka. Realia są takie, że piłkarz zanotował gola lub asystę w 4 ostatnich meczach, w których wystąpił.

Podsumowanie meczu z Almerią rozpocznijmy od bramki. Było to niezwykle cenne trafienie, bo wyrównujące wynik starcia na 1:1. Wcześniej gola zdobył inny skrzydłowy wychowany w Manchesterze United – Largie Ramazani, który zapuścił już korzenie w hiszpańskim zespole. Rówieśnik Greenwooda rozegrał tam już 111 spotkań (20 goli, 8 asyst). Greenwood już wcześniej podejmował próbę niemal identycznego strzału z dystansu po wcześniejszym zejściu na lewą nogę. Za pierwszym razem to bramkarz był górą (piłka poszybowała w środek bramki), lecz za drugim golkiper pozostał bez szans. Mason posłał płaskie, niezwykle silne uderzenie tuż przy dalszym słupku. Gol na 1:1 posłał bardzo pozytywny sygnał, gdyż jeszcze do przerwy Getafe wyszło na prowadzenie i do końcowego gwizdka go nie wypuściło.

Co ciekawe, gol padł po akcji, której współczynnik xG wyniósł jedynie 0.01. Przez całe starcie Anglik był przy piłce 50 razy, posłał 26 celnych podań (79%), oddał 2 celne strzały i popisał się 1 kluczowym podaniem. Niestety widoczna była niedokładność w długich piłkach – żadne z 2 dośrodkowań nie odnalazło adresata, a jedynie 1 długie podanie było celne (na 3 próby). Przy okazji poprzednich meczów podkreślałem braki w kontroli nad futbolówką podczas prowadzenia gry – Greenwood bardzo często futbolówkę po prostu tracił. W ubiegły weekend popisał się jednak kilkoma wyśmienitymi zagraniami, w tym 2 udanymi dryblingami.

Dobra forma piłkarza wznieca plotki na temat jego przyszłości. Hiszpańska „Marca” pisała w weekend, że zarówno Real Madryt jak i FC Barcelona mają rozważać sięgnięcie po wychowanka Manchesteru United. Z kolei źródła na Wyspach sygnalizują przynajmniej kilka możliwych scenariuszy. Jednym z nich jest powrót piłkarza na Old Trafford już w styczniu, ale także wypożyczenie do któregoś z klubów grających w Premier League. Trzecią opcją ma być dalszy powrót do formy w sprzyjających warunkach, jakie najwyraźniej oferować ma Getafe.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze