manutd.com

David Ornstein: Premier League zakazuje amortyzacji transferów

Marcel Zakaszewski
Zmień rozmiar tekstu:

Jak informuje David Ornstein z The Athletic, kluby Premier League na spotkaniu właścielskim zagłosowały za ograniczeniem długości płatności kwoty transferowej do pięciu lat. Transfery nie będą zatem dłużej amortyzowane.

Ta zasada nie będzie jednak datowana wstecz. Oznacza to, że kontrakty podpisane już wcześniej nie będą w to wliczane. Premier League ma teraz takie zasady jak UEFA, która w czerwcu ustaliła swój własny pięcioletni limit.

Za ową zmianą zagłosowało 15 klubów, w tym Chelsea, która przez ostatnie 18 miesięcy zawierała bardzo długie, wieloletnie kontrakty. Dwa kluby zagłosowały przeciwko tej zmianie, trzy wstrzymały się od głosu.

Premier League potwierdziło we wtorek tę zmianę w oficjalnym oświadczeniu, w którym dodano, że kluby głosowały również za umożliwieniem zarządowi Premier League powstrzymywania klubów od rejestrowania większej ilości zawodników, gdy drużyna ma dług transferowy wobec innego klubu ligi angielskiej do czasu uregulowania zaległej płatności.

Poprzednio kluby mogły pokrywać koszty transferów przez cały okres obowiązywania konraktu. Umożliwiało im to podpisywanie długich kontraktów i rozkładanie kosztów w dłuższym okresie, co pomagałoby im wypełniać ich obligacje finansowe.

Wcześniejszy brak przepisów w tym aspekcie był przedmiotem krytyki po tym, jak Chelsea przez ostatnie półtora roku podpisywała zawodników na długie okresy czasowe. Przykładowo, Mykhailo Mudryk podpisał kontrakt na osiem i pół roku, co jest najdłuższym kontraktem w historii Premier League. Podobny jest przykład Enzo Fernandeza, który ma umowę do 2031 roku.

Według zasad Premier League i UEFA, długość kontraktu wciąż bedzie mogła być dowolna, jednakże okres, w którym kwota transferowa może być rozłożona, jest od teraz ograniczony do pięciu lat. Zespoły Premier League mogą stracić maksymalnie 105 milionów funtów w ciągu trzech lat, by zachować zgodność z ligowymi zasadami Finansowego Fair Play.

UEFA zmieniła ostatnio zasady finansowej stabilności i wprowadziła zasadę kontrolowania kosztów składu, która ogranicza wydatki na pensje zawodników, trenerów, agentów i transfery do 70% przychodów klubów. Będzie to wprowadzane stopniowo: 90% w sezonie 2023/24, 80% w sezonie 2023/2024 itd.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze