twitter/FIFAWWC

Mary Earps z nagrodą najlepszej bramkarki za rok 2023 na gali FIFA The Best

Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Bramkarka żeńskiej sekcji Manchesteru United Mary Earps nie miała sobie równych w 2023 roku zdaniem FIFA i otrzymała nagrodę najlepszej bramkarki za miniony rok. Dzięki temu udało się jej obronić wyróżnienie, które wypracowała już za 2022 rok.

W ramach plebiscytu The Best głosowali selekcjonerzy reprezentacji, kapitanowie, dziennikarze oraz fani, który mieli wyłonić na każdej pozycji swój pierwszy, drugi oraz trzeci wybór. Na liście o miano najlepszej bramkarki znalazło się siedem nazwisk, lecz po wyróżnienie ostatecznie sięgnęła bramkarka „Czerwonych Diablic”.

W 2022 roku Earps królowała przede wszystkim w barwach reprezentacji Anglii, gdzie była kluczowym elementem drużyny podczas przygody na Mistrzostwach Europy, które ostatecznie Anglia wygrała. Świetną formę przeniosła ona do klubowej piłki i w sezonie 2022/23 była jedną z najlepszych „Czerwonych Diablic”. Jej forma nie przeszła wtedy bez echa i zapewniła jej nagrodę bramkarki roku za 2022.

Sezon 2022/23 był bardzo ważny dla samej Earps oraz kobiecej sekcji Manchesteru United. Udało się drużynie osiągnąć jeden z lepszych wyników w historii klubu w żeńskiej angielskiej ekstraklasie, zajmując drugą lokatę na koniec kampanii. Wyprzedziła ich tylko Chelsea o dwa punkty.

Rok później Anglia pojechała na Mistrzostwa Świata, gdzie odpadła dopiero w finale. Jedną bramką ograła ich Hiszpania, lecz Earps wybroniła w tym spotkaniu rzut karny. Ponownie przeniosła ona kapitalną formę na rozgrywki klubowe

Bramkarka podczas gali zareagowała na wyróżnienie następująco:

– Dziękuję, bardzo dziękuję za to. Szczerze mówiąc, w poprzednim roku wygrałam tę nagrodę i nie dostałam się do jedenastki sezonu. Kiedy dzisiaj głosowałam na najlepszą jedenastkę, to wewnątrz wiedziałam i nie spuszczałam głowy ze smutku – mówiła Mary Earps.

– Po pierwsze, chcę podziękować bardzo wszystkim moim koleżankom z drużyny. Jest to po prostu niesamowite, a gra u waszego boku i możliwość uczenia się od was jest ogromnym zaszczytem dla mnie. Dzięki wam mam wiele świetnych wspomnień. Dziękuję wam za to. Bez was nie byłoby mnie dzisiaj tutaj, bardzo wam dziękuję.

– Chcę także pogratulować Darrenowi Wardowi i Ianowi Willcockowi (trenerzy bramkarzy). Nie lubią oni takich wyróżnień, lecz pogratulować trzeba wszystkim, bo tworzymy zespół. Dziękuję moim trenerom zarówno tym w reprezentacji Anglii jak i tym w Manchesterze United.

– Nadal jestem w szoku. Powtarzam, że dotarcie w to miejsce nie było łatwe. Niektórzy twierdzą, że wybrałam łatwiejszą ścieżkę. Długo musiałam czekać na takie wyróżnienie. Teraz patrząc wstecz, wszystko ma sens. Wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas zmaga się z problemami. Prawda?

– Dzięki temu wyróżnieniu poczułam się o wiele lepiej i czekam na kolejne wyzwania, jestem w stanie cieszyć się takimi chwilami oraz zdałam sobie sprawę, jak bardzo niesamowite są takie chwile. Wiem, że nie można brać jednego dnia za pewnik.

– Jeśli chcesz walczyć, to musisz przejść przez piekło. Proste, idź dalej. Nigdy nie jest zbyt późno, aby stać się sobą. Myślę, że rok 2023 pokazał nam, że kiedy się zjednoczymy i zaczniemy mówić razem, to jesteśmy w stanie zmienić świat. Kontynuujmy to. Dziękuję wam bardzo za dzisiaj.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze