manutd.com

Konferencja prasowa Erika ten Haga przed meczem z Newport (cz. II): każdy w tym klubie musi udowadniać swoją wartość codziennie

Marcel Zakaszewski
Zmień rozmiar tekstu:

W ujawnionych w niedzielę wieczorem na stronie klubowej wypowiedziach z drugiej części konferencji prasowej przed dzisiejszym spotkaniem z Newport County, Erik ten Hag mówił chociażby o kierunku, w jakim zmierza jego drużyna, szacunku dla najstarszych rozgrywek w Anglii i sprawach poza boiskowych.

Mówiłeś, że rozmawiałeś z INEOS na temat kierunku, jaki obiera klub i waszej współpracy, która zaowocuje świetnymi zmianami. Czy rozmawiałeś z nimi jednak w kontekście twojej sytuacji w klubie? Twój kontakt wygasa za półtora roku – poruszyłeś ten temat w rozmowie z nimi?

– Rozmawiamy o wielu tematach, ale nie mogę wchodzić w szczegóły na temat żadnego z nich, szczególnie jeśli chodzi o sprawy personalne. Najważniejszy jest klub. Chodzi o klub, drużynę. Musimy tam pracować nad najwyższymi standardami, by osiągnąć nasze cele. Nie chodzi o indywidualności.

Wiemy, że zawodnicy udowadniają, że zasługują na to, by być częścią trwającej rewolucji, odbudowy. Czy czujesz, że wciąż musisz udowadniać swoją wartość, biorąc pod uwagę przyjście nowych inwestorów, którzy zajmą się sprawami sportowymi? Co musi być osiągnięte w tym sezonie, by można by go uznać za sukces?

– Cóż, będąc na topowym poziomie piłki nożnej wiesz, że musisz udowadniać swoją wartość każdego dnia. To tyczy się każdego pracującego w tym klubie.

Kiedy przychodziłeś tutaj, mówiłeś o tym, że niektóre ery mają swój koniec na swojej pierwszej konferencji prasowej. Jurgen Klopp opuszcza Liverpool, czuć więc jakby to właśnie się działo. Przyszedł Omar Berrada, INEOS jest tu już od kilku tygodni – czy czujesz, że ten klub umieszcza się w pozycji, w której może wykorzystać odejście Kloppa i możliwe odejście Pepa Guardioli w przyszłym roku?

– Musimy spojrzeć na siebie i wciąż pracować nad rekonstrukcją klubu. Wiemy, że musimy być lepsi. W ostatnim sezonie przerastaliśmy oczekiwania, w lato byliśmy w dobrym miejscu. Nikt nie spodziewał się tego, czego dokonaliśmy w zeszłym sezonie. Teraz upadamy i musimy to zatrzymać. To jednak należy do części projektu. Jeśli chodzi o Kloppa, to wspaniałe, gdy możesz mieć inicjatywę, wszystko we własnych rękach i zejść ze sceny, kiedy tylko chcesz. Kiedy tego chcesz, to jest era, która może dobiec końca.

Biorąc pod uwagę wszystkie sprawy poza boiskowe, z którymi musiałeś sobie radzić, takie jak wykup klubu przez INEOS, to uważasz, że klub mógłby walczyć o tytuł bez potrzeby radzenia sobie z tymi rzeczami? To nie pomaga.

– Trudno powiedzieć, to tylko hipotetyczne, więc nie ma sensu o tym mówić. Mówcie o obecnej sytuacji i tym, gdzie jesteśmy teraz. Musimy iść za procesem. Czasami upadasz i musisz to odwrócić, teraz nad tym pracujemy.

Wszystkie topowe kluby mają swojego rodzaju profesjonalną strukturę, czyż nie? Manchester City to świetny przykład. Osiągnięcie sukcesu wydaje się być niemożliwe bez takiej struktury…

– Zgadzam się z tobą, że ważne jest posiadanie czegoś takiego.

Wiele osób w tym pokoju będzie pamiętać, że ostatnim menedżerem który zdobył Puchar Anglii był Louis van Gaal. Kilka minut po tym został zastąpiony przez Jose Mourinho. Teraz klubem zarządzają inni ludzie. Czy uważasz, że FA Cup jest bardziej szanowany przez Manchester United niż wtedy, kiedy nawet wygranie go nie wystarczało do utrzymania się na stanowisku?

– W Manchesterze United musisz wygrywać trofea. Najważniejsza jest Premier League wraz z Ligą Mistrzów. Mentalność powinna być jednak taka, że w tym klubie trzeba zdobywać wszystkie puchary.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze