Wygrana zrodzona w bólach. Manchester United awansował do 5. rundy FA Cup [WIDEO]

Marcel Zakaszewski

Manchester United, pomimo trudności, pokonał czwartoligowe Newport County i awansował do 5. rundy rozgrywek o Puchar Anglii. „Czerwone Diabły” przez długi czas musiały jednak drżeć o wynik, który w pewnym momencie był wyrównany. Podopieczni Erika ten Haga zmierzą się teraz w kolejnej rundzie z Bristol City lub Nottingham Forest.

Już w 3. minucie po podaniu Diogo Dalota strzał zza pola karnego oddał Antony, ale jego uderzenie nie było nawet celne.
Wynik otworzył w 7. minucie Bruno Fernandes, któremu ze skraju pola karnego dograł Antony. Portugalczyk oddał silny strzał, a piłka znalazła się w siatce przy bliższym słupku.

W 13. minucie wynik na 0-2 podwyższył Kobbie Mainoo po asyście Diogo Dalota. Anglik oddał strzał z około 15. metrów i nie pozostawił bramkarzowi większych szans.

Bardzo groźną okazję miał chwilę później Alejandro Garnacho. Argentyńczyk dostał świetne podanie od Lisandro Martineza i oddał silny strzał z lewej nogi, który obił poprzeczkę. Słuszne pretensje do skrzydłowego miał Bruno Fernandes, który był wolny do podania na 6. metrze od bramki. Swoją okazję w 25. minucie miało także Newport. Will Evans uderzył mocno na bramkę Altaya Bayindira, ale zmuszony do interwencji Turek poradził sobie z tym groźnym strzałem.

Moment po tym piłkę do Garnacho przerzucił Raphael Varane. Argentyńczyk podał do Antony’ego, ale Brazylijczyk strzelił w jednego z przeciwników, który zablokował uderzenie. Piłka trafiła ponownie do skrzydłowego Manchesteru United, ale jedynie się od niego odbiła i nie miał szans na jej przyjęcie, a futbolówkę złapał w ręce Nick Townsend.

Antony kolejny raz uderzył z lewej nogi na skraju pola karnego, ale bramkarz Newport, Townsend, przeniósł piłkę nad poprzeczką. Brazylijski skrzydłowy Manchesteru United był dosyć aktywny – do 33. minuty oddał 4 strzały na bramkę Nicka Townsenda.

Gospodarze złapali kontakt w 36. minucie po przepięknym uderzeniu zza pola karnego Bryna Morrisa. Piłka niefortunnie przeszła po głowie Lisandro Martineza, który ostatecznie przedłużył ten strzał, którego nie był w stanie obronić Altay Bayindir, zupełnie zaskoczony całą sytuacją.

Na sam koniec pierwszej połowy „Czerwone Diabły” mogły znów uspokoić wynik – strzał celny Bruno Fernandesa z pola karnego po podaniu Dalota z prawej strony okazał się jednak zbyt łatwy dla Townsenda.

Podopieczni Erika ten Haga zdominowali pierwszą część spotkania, ale po bramce Morrisa Newport poczuło krew i zaczęli wygrywać więcej pojedynków, stwarzali „Czerwonym Diabłom” większe zagrożenie, niż to miało miejsce na początku pierwszej połowy. Manchester United skończył pierwsze 45 minut z czterema celnymi strzałami – zaledwie jednym więcej niż Newport County.

Już chwilę po zmianie stron gospodarze wyrównali wynik. Bramkę strzelił Will Evans, który strzelił gola wślizgiem wpychając się przed Raphaela Varane’a i oszukał Altaya Bayindira. Z prawej strony przysnął Diogo Dalot, który dopuścił do dośrodkowania w pole karne, gdzie znajdowało się pięciu zawodników Manchesteru United, a jedynym graczem Newport był Will Evans. To jednak nie wystarczyło, by zapobiec stracie bramki.

Dobra okazja pojawiła się dla Manchesteru United w 54. minucie, kiedy to Antony w ostatniej chwili zdołał  utrzymać piłkę przy linii końcowej, następnie zgrał ją do Rasmusa Hojlunda, lecz Duńczyk miał niemałe problemy z przyjęciem piłki. Trafiła jednak ona pod nogi Bruno Fernandesa, ale jego strzał wylądował w rękawicach Nicka Townsenda.

Inicjatywę na boisku w drugiej połowie miała drużyna gospodarzy. Manchester United oddał pole przeciwnikom, którzy uwierzyli, że to spotkanie można wygrać.

W 68. minucie pierwszego gola w tym sezonie strzelił Antony. Luke Shaw oddał bardzo dobry, mierzony strzał, lecz ten wylądował na słupku. Piłka wpadła pod nogi Brazylijczyka, który wpakował piłkę do pustej bramki swoją słabszą, prawą nogą.

10 minut później Erik ten Hag dokonał podwójnej zmiany – wracających po kontuzji Casemiro i Luke’a Shawa zmienił Scott McTominay oraz Willy Kambwala, który grał na prawej stronie defensywy. W 87. minucie weszli także Harry Maguire i Omari Forson, którzy zastąpili Antony’ego i Lisandro Martineza.

Swojego gola po słabym meczu zdobył w doliczonym czasie gry Rasmus Hojlund. Najpierw strzelał Omari Forson, który uderzył jednak w bramkarza. Piłka wylądowała mimo to pod nogami Duńczyka, który mimo kilku otaczających go zawodników Newport wpakował piłkę do bramki.

W 99. minucie James Waite prawie strzelił bramkę dla gospodarzy, ale jego strzał pewnie wybronił Altay Bayindir.

Newport County – Manchester United 2:4 (1:2)
Bramki: Morris 36′, Evans 47′ – Bruno Fernandes 8′, Mainoo 13′, Antony 68′, Hojlund 90+4′.

Newport: Townsend – McLoughlin, Clarke, Bennett (79′ Baker), Delaney (C), Lewis (70′ Payne) – Morris, Charsley (78′ Waite), Wildig (78′ Rai) – Evans, Palmer-Houlden (90+7′ Wood).

Rezerwowi: Maxted, Bondswell, Payne, Baker, Waite, Wood, Rai, Jameson, Zanzala.

Man Utd: Bayindir – Dalot, Varane (90+7′ Evans), Martinez (89′ Maguire), Shaw (82′ Kambwala) – Casemiro (81′ McTominay), Mainoo – Antony (88′ Forson), Bruno Fernandes (C), Garnacho – Hojlund.

Rezerwowi: Heaton, Evans, Kambwala, Maguire, Amad, Eriksen, Forson, McTominay, Pellistri.