manutd.com

66 lat od najtragiczniejszego wydarzenia w historii Manchesteru United. Rocznica katastrofy w Monachium

Jakub Kurek
Zmień rozmiar tekstu:

Tego dnia w 1958 roku 23 osoby, w tym ośmiu zawodników i trzech członków sztabu szkoleniowego odniosły śmiertelne obrażenia w wyniku katastrofy lotniczej w Monachium. Społeczność wokół Manchesteru United, jak co roku czci pamięć o tych wydarzeniach, uczestnicząc w uroczystościach.

Spośród zawodników zginęli: Roger Byrne (28), Eddie Colman (21), Mark Jones (24), David Pegg (22), Tommy Taylor (26), Geoff Bent (25), Liam Whelan (22) i Duncan Edwards (21). Oprócz piłkarzy życie stracili również sekretarz klubu Walter Crickmer i trenerzy Tom Curry oraz Bert Whalley.

Zginęło również ośmiu dziennikarzy: Alf Clarke, Tom Jackson, Don Davies, George Fellows, Archie Ledbrook, Eric Thompson, Henry Rose i Frank Swift, który był byłym zawodnikiem Manchesteru City. Nie przeżył także kapitan samolotu Ken Rayment, podobnie jak przyjaciel Sir Matta Busby’ego, Willie Satinoff oraz Bela Miklos i Tom Cable.

Nigdy ich nie zapomnimy. 

Te tragiczne wydarzenia rozegrały się podczas powrotu z Belgradu. To właśnie tam „Czerwone Diabły” rozegrały mecz z Crevną Zvezdą w ramach Pucharu Europy. Ówczesny samolot musiał mieć międzylądowanie w Monachium, aby zatankować. Okazało się to tragiczne w skutkach. Podczas trzeciej próby poderwania maszyny w kiepskich warunkach atmosferycznych, doszło do katastrofy.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze