twitter/manutd

Nastolatkowie Manchesteru United są najskuteczniejsi w historii Premier League

Jakub Kurek
Zmień rozmiar tekstu:

Tożsamość Manchesteru United już od czasu sir Matta Busby’ego była budowana na młodych piłkarzach, którzy stanowili o sile drużyny. Nie dziwi więc, że przez lata była ona pielęgnowana i dziś „Czerwone Diabły” są liderem jeśli chodzi o gole nastolatków w erze Premier League.

Dublet w wykonaniu Alejandro Garnacho w spotkaniu z West Hamem oraz gol Kobbiego Mainoo w starciu z Wolves sprawił, że Manchester United wyraźnie wysunął się na czoło klasyfikacji goli zdobytych przez nastolatków w historii Premier League. Obecnie „Czerwone Diabły” mają 104 takie trafienia, a trzy gole za nimi jest Liverpool.

Jednak „The Reds” tak wysoki wynik zawdzięczają głównie dwóm zawodnikom – Robbiemu Fowlerowi i Michaelowi Owenowi. Obaj od najmłodszych lat byli niezwykle skuteczni. Ten pierwszy jako nastolatek trafiał do siatki 35 razy, a drugi zdobył aż 46 bramek przed ukończeniem 20. roku życia.

Z kolei Manchester United ma nie tylko rekord jeśli chodzi o liczbę goli, ale również strzelców. Aż 21 nastolatków trafiało do siatki rywali w barwach klubu z Old Trafford. Drugi pod tym względem jest Arsenal, który ma takich trafień 20.

Oto lista nastoletnich strzelców: Ryan Giggs, Paul Scholes, Keith Gillespie, Nicky Butt, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, Giuseppe Rossi, Rafael, Danny Welbeck, Federico Macheda, Phil Jones, Nick Powell, Adnan Januzaj, James Wilson, Marcus Rashford, Anthony Martial, Mason Greenwood, Brandon Williams, Anthony Elanga, Alejandro Garnacho, Kobbie Mainoo.

Najmłodszym z nich był Federico Macheda, który zdobył gola w zwycięskim meczu przeciwko Aston Villi w 2009 roku. Włoch miał wówczas zaledwie 17 lat i 227 dni.

Co ciekawe „Czerwone Diabły” mają również dwie wybitne w tym względzie postacie, które reprezentowały Manchester United jeszcze przed erą Premier League. Jest to Norman Whiteside (lider najskuteczniejszych nastolatków w klubie z Old Trafford z 39 golami) oraz George Best (37 trafień).

Najwięcej goli strzelonych przez nastolatków w Premier League

  1. Manchester United – 104
  2. Liverpool – 101
  3. Chelsea – 82
  4. Arsenal – 66
  5. Leeds United – 44

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze