manutd.com

Manchester United w 2023 roku z najdroższym składem wg. UEFA

Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

UEFA udostępniła opinii publicznej raport podsumowujący sytuację europejskich klubów w 2023 roku. Manchester United w minionym roku miał najdroższy skład ze wszystkich drużyn zrzeszonych w UEFA. Link do całego raportu na samym końcu.

Początek nowego roku w piłce nożnej nie jest tylko okazją do wręczenia indywidualnych wyróżnień za 12 miesięcy gry. Jest to również szansa na podzielenie się statystykami oraz podsumowaniami w innych aspektach, które na co dzień są pomijane przez większość fanów piłki.

Najważniejszym wyróżnieniem, lecz to dwojako można odebrać, dla Manchesteru United jest tytuł najdroższego składu w 2023 roku. “Czerwonym Diabłom” udało się w tym rankingu wyprzedzić lokalnych rywali z Manchesteru City. Chelsea również jest wysoko, lecz ten zespół podobnie jak Everton i Leicester City, został przedstawiony w raporcie w ramach sprawozdań za 2022 rok.

uefa.com

Wydatki transferowe Manchesteru United w 2023 roku oszacowano aż na 1,4 mld euro. Pomijając wspomniane przebicie “Obywateli” Manchester United przebił rekord ustanowiony przez Real Madryt w 2020 roku. Takie wyróżnienie na pewno nie może cieszyć, jeśli przypomnimy sobie przygodę Manchesteru United w europejskich pucharach.

Podopieczni Erika ten Haga odpadli już w fazie grupowej, gdzie zajęli ostatnie miejsce. Trzecie miejsce dające Ligę Europy zajęło Galatasaray, a awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów zaliczyły zespoły Kopenhagi oraz Bayernu Monachium, który pewnie wygrał grupę.

Pierwsze miejsce w kwestii opłat transferowych za skład zapewniło także pierwsze miejsce Manchesterowi United w kategorii balansu kosztów zespołu. W tej kategorii wspomniany koszt transferowy został pomniejszony o ważność umowy (jej wartość).

uefa.com

W tym zestawieniu również operujemy w milionach euro. Oznacza to, że balans kosztowy zespołu w Manchesterze United wyniósł 443 mln euro. Gdyby nie pierwsza wspomniana statystyka to najgorzej w tej sprawie wypadły inne angielskiej zespoły – Arsenal oraz Manchester City.

“Czerwone Diabły” w topce utrzymały się również przy zestawieniu całkowitych przychodów w 2023 roku. UEFA zapewnia, że 15 z 20 wymienionych klubów na poniższej grafice osiągnęły rekordowe przychody, które były największe w całej działalności danych klubów. Niestety nie wymieniono konkretnie, o które zespoły chodzi.

uefa.com

Klub z Old Trafford tylko w 2023 roku wygenerował przychody na poziomie 747 mln euro. Jest to lepszy wynik niż większość angielskich zespołów, lecz nadal sporo brakuje Manchesterowi United do lokalnego rywala – Manchesteru City. “Obywatele” wygenerowali przychód na poziomie 836 mln euro, czyli o 89 mln euro więcej niż “Czerwone Diabły”.

Nawiązując do poprzedniego grafu, ostatnią poruszaną kwestią w tym tekście będzie zestawienie klubów europejskich pod kątem tzw. przychodów “Gate”. Chodzi przede wszystkim o sumę przychodów ze sprzedaży biletów na wydarzenia sportowe danego zespołu. Ponownie wartości w zestawieniu podawane są w milionach euro.

uefa.com

Tutaj Manchester United obronił swoje piąte miejsce. Wykazano, że przychody z biletów wyniosły aż 128 mln euro. “Czerwone Diabły” operują jednym z największych stadionów w Anglii, więc nic dziwnego, że mają jeden z lepszych wyników. O dziwo wyżej z wysp był tylko Tottenham, który gra na nowym stadionie. “Obywatele” w tym zestawieniu spadli aż na dziewiąte miejsce.

Cały raport UEFA TUTAJ

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze