ManUtd.pl ocenia: Czy leci z nami pilot? Tragiczny występ przeciwko Fulham. Koszmar Rashforda, Fernandesa i Ten Haga

Tomasz Makiej

Manchester United  nie zdołał kontynuować zwycięskiej serii spotkań i w słabym stylu przegrał u siebie z Fulham 1:2. Ponownie, po kilku dobrych wynikach i rozbudzonych nadziejach w walce o Ligę Mistrzów, kibice zostali sprowadzeni nas na ziemie. Zdecydowanie zawiedli liderzy — ci na boisku, jak i menedżer. A jak zaprezentowali się poszczególni zawodnicy? W imieniu redakcji zapraszam do zapoznania się z ocenami pomeczowymi.

André Onana — Bardzo solidny występ Kameruńczyka pomimo porażki. Dobrze operował  długimi podaniami i zaliczył kilka ważnych interwencji, zwłaszcza w pierwszej połowie. Wyglądał po prostu pewniej między słupkami. Bez szans przy golach. Ocena: 6.5.

Diogo Dalot — Oddał spektakularny strzał z dystansu w słupek w 30. minucie. Niestety, oprócz tego ani nie oferował wiele w ofensywie, ani nie prezentował się solidnie w obronie. Nie zaliczył żadnego odbioru ani żadnego wybicia. Ocena: 5.

Raphael Varane — W znaczącym stopniu winny przy pierwszym golu. Najpierw zgubił krycie, a później był zbyt powolny, by zablokować strzał. Na ujęciu zza bramki widać, że Francuz nie skanuje dobrze przestrzeni i gra tak jakby od niechcenia. Nie wygrał żadnego pojedynku na ziemi ani w powietrzu. Nie wyglądał pewnie także przy szybkich kontrach Fulham. Ocena: 4.

Harry Maguire Wyglądał solidniej niż Varane, lecz jego brak szybkości także nie pomagał przy szybkich atakach gości, co widać zwłaszcza przy stracie decydującej bramki. Zaliczył 5 wybić, 3 odbiory, wygrał 4 z 5 pojedynków w powietrzu, zaliczył ponad 100 kontaktów z piłką. Mały plusik za wbicie piłki do pustej bramki, ale powinien wpisać się na listę strzelców dziesięć minut wcześniej, lecz w dogodnej pozycji uderzył głową nad poprzeczką. Ocena: 6.5.

Victor Lindelof — Znowu z konieczności wystawiony na lewej obronie i znowu prezentuje się słabo. Szwed znacząco ogranicza ofensywną grę na lewej flance, a do tego nie prezentuje odpowiedniego poziomu w obronie. Ocena: 4.

Casemiro — Miał powolny start, w pierwszych minutach spotkania Fulham kompletnie zdominowało środek boiska. Wyglądał coraz lepiej w trakcie meczu, zwłaszcza z piłką przy nodze, miał kilka wysokiej klasy podań i przerzutów. Jednak nie spisywał się dobrze w w roli “kotwicy”, kogoś, kto wspiera obronę. Miał groźne straty i był zbyt powolny przy kontach. Zszedł z urazem głowy w 53. minucie. Ocena: 4.5.

Kobbie Mainoo — Nie popełnił żadnych rażących błędów, jednak momentami był tłamszony przez energetyczny środek pola gości. Wygrał 3 z 5 pojedynków i zaliczył 2 odbiory. Zszedł 10 minut przed końcem spotkania. Ocena: 5.5.

Bruno Fernandes Jak długo możemy czekać na naprawdę dobry występ Portugalczyka? Nie mówię tutaj konkretnie o liczbach, gdyż Bruno wielokrotnie grał słabo, ale nagle w tym jednym momencie zagrywał decydujące podanie albo zdobywał gola.  Mam na myśli spotkanie rozegrane od A do Z na wysokim poziomie. Tego się oczekuje od kapitana zespołu. Grania kreatywnie, lecz także odpowiedzialnie i z głową. Pomocnik bardzo się niecierpliwi z piłką, często ją traci i  niepotrzebnie utrudnia sobie życie. Wystarczy zerknąć na statystyki: 6 dośrodkowań – 0 celnych, 8 długich podań – 2 celne, 28 razy oddał piłkę, 4 strzały — łączne xG 0.11 (co pokazuje, ze strzela momentami na oślep). To nie jest wypadek przy pracy, tylko Bruno z ostatnich tygodni, jak nie miesięcy. Ile takich spotkań musi zagrać, żeby Ten Hag w końcu dał mu odpocząć? Ocena: 2.

Omari Forson — W teorii postawienie na Forsona w tym spotkaniu miało sens — Hojlund wyleciał z urazem, Amad wciąż jeszcze dochodzi do siebie po kontuzji, a Antony jest w słabej formie. Ponadto, stawianie na wychowanków akademii to część DNA tego klubu.   Jednak Forson  na boisku nie pokazał, że zasługuje, by grać w seniorskim zespole. Przeszedł przez spotkanie niezauważony i zszedł po niecałej godzinie. Nie ma co winić chłopaka za ten występ, problemem jest sama konieczność takiego ruchu, który pogazuje dogłębne problemy kadrowe “Czerwonych Diabłów”. Ocena: 5.

Alejandro Garnacho — Jedyny ofensywny zawodnik, który stwarzał jakiekolwiek zagrożenie pod bramką Fulham. Argentyńczyk grał odważnie, wchodził w pojedynki, zmuszał rywali do fauli. Oddał dwa naprawdę dobre strzały w prawy róg braki — za pierwszym razem obrońca Fulham wybił piłkę głową, a za drugim Leno popisał się widowiskową paradą. Ocena: 6.5.

Marcus Rashford — Taka sama sytuacja jak z Fernandesem — ile można czekać, aż Anglik znowu odpali? Na boisku nie wygląda na zainteresowanego, frustruje mową ciała, nie w chodzi w pojedynki, nie cofa się do obrony, gra zachowawczo. W tym meczu oddał jeden strzał na bramkę i zaliczył 27 kontaktów z piłką. Co prawda zagrał na pozycji numer 9, a ta drużyna od lat ma problem z kreowaniem sytuacji dla napastnika, więc można go częściowo usprawiedliwić. Jednak wystarczy spojrzeć na Hojlunda — jego pracę bez piłki, grę tyłem do bramki, aktywność w pressingu, żeby przekonać się, że Rashford po prostu zbyt mało haruje na placu gry. Ocena: 3.

Erik ten Hag — Menedżer wyglądał na zagubionego. Fulham dominowało w tym spotkaniu, w pierwszej połowie mogło być spojenie 0-2 lub 0-3 gdyby lepsza skuteczność Iwobiego. Nie można specjalnie krytykować wyboru wyjściowej jedenastki — opcje w tym momencie są dość ograniczone, lecz bez wątpienia Holender wykonał TRAGICZNE zmiany. McTominay nie dał nic, Amad i Antony powinni byli wejść wcześniej na boisko, a uparte trzymanie się Bruno i Rashforda, nawet jak są najgorsi na boisku, jest naprawdę irytujące. Okropny sposób na zmarnowanie dobrej serii spotkań. Ocena: 3.

Zmiennicy:

Scott McTominay — Zaliczył jedynie 21 kontaktów z piłką i miał paskudną skuteczność podań wynoszącą 56%. Nie wniósł nic po wejściu na plac gry. Ocena: 4.5.

Christian Eriksen — W nieco ponad 30 minut zaliczył 4 kluczowe podania i generalnie poprawił grę ofensywną zespołu, jednak Duńczyk nie słynie z tempa i dobrej gry w defensywie i przyłożył się do straty drugiego gola. Ocena: 5.

Amad Diallo — Wniósł trochę energii na prawym skrzydle. Ocena: 6.