Old Trafford nocą

Oficjalnie: powstała komisja ds. odrestaurowania dzielnicy Old Trafford i budowy nowego stadionu

Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Manchester United za pomocą oficjalnych kanałów potwierdził przecieki medialne o powołaniu komisji, która zajmie się analizą dostępnych opcji w sprawie odrestaurowania dzielnicy Old Trafford. Jednym z założeń jest budowa nowego stadionu.

– Utworzono wspólną komisję, której celem będzie zbadanie możliwości odrestaurowania dzielnicy Old Trafford w hrabstwie Greater Manchester. Zajmie się też ona budową nowego stadionu światowej klasy, który będzie centralnym punktem całej inwestycji – napisano w oświadczeniu.

Zespół powołany przez INEOS i sir Jima Ratcliffe’a składać się będzie z ekspertów, lokalnych polityków i postaci ważnych dla klubu. Ich celem jest przebadanie całej inwestycji i dostępnych opcji, by „ożywić” okolice Old Trafford oraz tamtejszą społeczność.

Przewodniczącym projektu będzie Lord Sebastian Coe, który w przeszłości zajmował się organizacją Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz sam świętował sukcesy jako lekkoatleta. W realizacji założenia pomogą mu burmistrz hrabstwa Greater Manchester Andy Burnham, legenda klubu Gary Neville oraz kierownik wykonawczy rady Trafford Sara Todd.

Inwestycja opracowana przez radę Trafford zakłada wsparcie rewitalizacji obszaru pomiędzy Trafford Park a nabrzeżami. Zakłada także wsparcie projektu „wyrównania poziomów”, czyli zachęcenia do inwestowania w północnej Anglii. Zakłada to zmniejszenie okupowania m.in. londyńskich obiektów w kwestii organizacji imprez masowych (w tym sportowych), gdzie obecnie koncentruje się cały „przemysł”.

Zdjęcie
The United Stand

Lord Coe: – Przez całą moją karierę sportową widziałem wiele obiektów, które kandydowały do bycia mocnym punktem społeczności oraz katalizatorem dla socjalnego i ekonomicznego rozwoju. Z pewnością tyczy się to obiektów, które zbudowaliśmy w Londynie w 2012 roku na Igrzyska Olimpijskie. Są one podobnej skali i mają ambicje, jak obiekty w północnej Anglii. Jestem zaszczycony, że mogę podzielić się moim doświadczeniem w tym ekscytującym projekcie.

Andy Burham: – Rozwój jednego z najbardziej ikonicznych stadionów w świecie piłki nożnej pomoże w sprowadzeniu inwestycji, stworzeniu miejsc pracy oraz będzie korzyścią nie tylko dla samej społeczności Trafford, lecz ludzi spoza miasta także. Greater Manchester od wieków jest kolebką innowacji i kreatywności. Sport odegrał tutaj ogromną rolę w kształtowaniu naszej przeszłości i teraźniejszości. Odważna i ekscytująca wizja Old Trafford oraz jego okolic będzie kolejnym sukcesem miasta i regionu.

Sara Todd: – Cieszymy się, że Manchester United potwierdził swoje zaangażowanie w pozostawienie Old Trafford, który jest ich historycznym domem. Jestem zadowolona z perspektywy inwestycji w stadion, który stać się ma światowej klasy. W miarę postępów naszego planu w sprawie stadionu i sąsiadującego obszaru Trafford Wharfside mamy możliwość przekształcić historyczne przemysłowe miejsce hrabstwa w nowoczesne centrum rozwoju i społeczności. Chcemy opierać założenia na korzyściach gospodarczych dla lokalnych mieszkańców. Jesteśmy zaangażowani we współpracę z klubem, mieszkańcami i pozostałymi partnerami.

Gary Neville: – Jestem niesamowitym szczęściarzem, ponieważ dostąpiłem zaszczytu rozegrania wielu spotkań na Old Trafford. Nikt nie może odebrać nam tych niesamowitych wspomnień. Old Trafford też mierzyło się z czasem i jasne jest, że znajdujemy się w punkcie, w którym ponownie trzeba coś zmienić. Manchester United musi mieć stadion światowej klasy, musi być godny największego klubu na świecie. Chcę jak najlepiej dla klubu, lecz także dla całej społeczności. Old Trafford powinno być obiektem, który dumnie może podziwiać cały Greater Manchester. Ma być katalizatorem dla rozwoju miasta, co było zaniedbywane.

Sir Jim Ratcliffe: – Może to być kluczowy projekt dla rewitalizacji obszaru Greater Manchester, który odegrał ogromną rolę w historii brytyjskiego przemysłu. Dziś wymaga on ogromnych inwestycji, by ponownie działać. W północno-zachodniej Anglii jest więcej klubów piłkarskich niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Mimo to nie mamy stadiony na miarę Wembley. Sami nie będziemy w stanie tego zmienić, dlatego powstała ta komisja. Ma pomóc nam wykorzystać szansę, która trafia się raz na sto lat.

Pozostali członkowie komisji:

  • Duncan Drasdo, członek klubowej rady fanów oraz kierownik wykonawczy Manchester United Supporters’ Trust,
  • Tom Ross, przewodniczący rady Trafford,
  • Eamonn Boylan, kierownik wykonawczy Greater Manchester Combined Authority and Transport for Greater Manchester,
  • Anna Bensky, zastępca dyrektora z Peel Land,
  • Dame Nancy Rothwell, prezydent i wicerektor University of Manchester,
  • Malcolm Press, wicerektor Manchester Metropolitan University,

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze