FA Cup
manutd.com

Oficjalnie: FA wprowadza zmiany w Pucharze Anglii i podpisuje umowę z Premier League

Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Angielska Federacja Piłki Nożnej poinformowała, że podpisano nową umowę z Premier League, która będzie kluczowa dla rozgrywek Pucharu Anglii. Wraz z nią w życie wejdzie szereg zmian, w tym rozgrywanie wszystkich pucharowych spotkań w weekendy.

„Porozumienie” z Premier League jak to określono w tekście udostępnionym przez FA, trwać ma najkrócej sześć lat i startuje od kampanii 2024/25. Główną zmianą jest przeniesienie spotkań Pucharu Anglii. Oficjalnie starcia te będą rozgrywane wyłącznie w weekendy. Tyczy się to także rundy piątej, która w ostatnich latach odbywała się w środku tygodnia.

Zmiany wpłyną także na czwartą i piątą rundę oraz ćwierćfinały, które staną się „na wyłączność” dla Premier League. Okienko, w którym rozgrywane będą starcia w ramach rundy czwartej, zostanie wydłużone i spotkania będą odbywać się od piątku aż do środy.

W umowie na wyłączność chodzi o wprowadzenie soboty bez angielskiej ekstraklasy, by skupić uwagę na rozgrywkach pucharowych. Dodatkowo nie będzie także spotkań piątkowych, które poprzedzałyby finał rozgrywek, by „wesprzeć” budowanie atmosfery oraz wyjątkowości wydarzenia. Sam finał również będzie odbywać się w ramach soboty bez Premier League.

Premier League dodatkowo zwiększyła fundusze, które przeznaczone będą na rozwój dyscypliny na każdym poziomie rozgrywkowym. Z zapowiedzianych 100 mln funtów angielska ekstraklasa przekaże aż 133 mln, co rozpocznie się od sezonu 2025/26.

Całkowicie z rozgrywek znikną rewanże. W niektórych rundach, a dokładnie tych początkowych, w których Manchester United nie gra, nadal one występują. W ramach dostosowania pucharu do zasad fair play oraz coraz szerszego kalendarza rozgrywek UEFA zmiana ta zdaniem FA była konieczna.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze