Raphael Varane
manutd.com

Raphael Varane opowiada o roli środkowych obrońców

Maksymilian Minda
Zmień rozmiar tekstu:

31-latek niedawno poinformował nas, że po trzech sezonach opuści Manchester United. Raphael Varane na łamach klubowych mediów opowiedział o aspektach funkcjonowania środkowego obrońcy

Raphael Varane ma na swoim koncie 19 klubowych trofeów, a także tytuł Mistrza Świata. Niewątpliwie taki dorobek stawia Francuza wśród najlepszych środkowych obrońców. Doświadczony stoper opowiedział o aspektach piłkarza na swojej pozycji.

– Jako obrońca musisz czuć gdzie jest zagrożenie, którą przestrzeń musisz pokryć. Także musisz przewidywać ruchy napastnika, a w szczególności w polu karnym. Musisz to przewidywać, ponieważ nie masz tego ”Ok, mogę zaraz to nadrobić”, bo twoja bramka jest blisko.

– Musisz być świadomy jaki masz dystans do napastnika. Czytaj grę, czytaj zawodników z piłką, czy zawodnik może podać, czy jest pod presją. Wszystko sprowadza się do bycia w dobrym miejscu i w dobrym czasie.

– Kiedy rozmawiam z piłkarzami, którzy po raz pierwszy grali na środku obrony pytam: jak było?

– Odpowiedź jest zawsze taka sama: Jestem zmęczony, zmęczony psychicznie!

– To dlatego, że zawsze musisz czytać grę, być świadomym co się dzieje. Biegasz trochę mniej, chociaż obecnie to nie jest prawda, ponieważ  wszyscy zawodnicy na boisku biegają więcej, z większą intensywnością, ale musisz być jeszcze bardziej skupiony.

Podczas swojej kariery, która rozpoczęła się w 2010 roku w Lens, Varane widział jak jego pozycja się rozwijała. Defensorzy coraz częściej notowali więcej kontaktów z piłką, a także zaliczali więcej podań. Rola środkowego obrońcy nie polega już tylko na odbieraniu piłki, a wyewoluowała do częstszego rozgrywania piłki przez stopera.

– To bardzo ważne. Według mnie, kiedy nie masz presji rywala na sobie, musisz trochę podryblować, aby być przy piłce, czy nawet, aby sforsować pressing. To powoduje, że jeden zawodnik jest wolny i kiedy ty jesteś pod presją możesz wcześniej zobaczyć do kogo chcesz podać piłkę. Grasz bardzo szybko na jeden kontakt, albo zmuszasz ich do pressingu.

– Rozmawialiśmy na początku sezonu, że chcemy w drużynie wytworzyć chęć i motywację do zdobycia czystego konta w każdym spotkaniu. To coś, co jako obrońcy chcemy osiągnąć. Pamiętam kilka rozmów z kolegami z drużyny i mówiliśmy, że to bardzo ważne. W naszych najlepszych meczach widzieliśmy to, więc komunikacja jest bardzo ważna.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze