manutd.com

“The Times”: UEFA nagnie zasady i dopuści kluby z Manchesteru do europejskich rozgrywek

Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Dziennik “The Times” donosi, że UEFA nagnie zasady i dopuści kluby z Manchesteru do europejskich rozgrywek w sezonie 2024/25. Chodzi o zasadę zakazu władania więcej niż jednym klubem w rozgrywkach UEFA, co zostało prawdopodobnie zawieszone na nadchodzącą kampanię.

Od samego początku kadencji INEOS oraz sir Jima Ratcliffe’a jednym z ważniejszych tematów była przyszłość Manchesteru United w europejskich rozgrywkach. Powodem takich pytań był fakt, że wspomniane podmioty mają również pakiet akcji we francuskiej Nicei, a UEFA w swoich rozgrywkach zakazuje zarządzania więcej niż jednym klubem.

Jednym z pomysłów było odsunięcie się INEOS od wspomnianej Nicei, lecz od lutego nie otrzymaliśmy nowych wieści w tej sprawie. Temat ten powrócił w ostatnich dniach, lecz w nieco innej formie, gdyż sir Jim Ratcliffe osobiście szukał zapewnień, że powiązania nie przeszkodzą “Czerwonym Diabłom” w europejskich rozgrywkach. Przypomnijmy, że zgodnie z awansami zarówno Manchester United, jak i Nicea zagrają w Lidze Europy.

Podobne kłopoty mają lokalni rywale Manchesteru United, czyli Manchester City. Zespół ten należy do City Group i zaczął mieć problem wraz z eksplozją formy Girony, która ostatecznie nie sięgnęła po tytuł za wygranie ligi, lecz zrobiła wynik ponad stan i awansowała do rozgrywek UEFA. Wraz z “Obywatelami” hiszpański zespół zagra w Lidze Mistrzów.

Najnowsze doniesienia “The Times” sugerują, że Komisja Kontroli Finansowej Klubów UEFA (CFCB) nagnie zasady i dopuści kluby z Manchesteru oraz powiązane z nimi zespoły do europejskich rozgrywek. Zaznaczono, że zapewnienie jest tylko na ten sezon 2024/25, który traktowany ma być jako przejściowy.

CFCB ma zakomunikować Gironie oraz Nicei, że w nadchodzącym sezonie będą działać na zasadzie “ślepego zaufania”. Została ona wykorzystana już w minionej kampanii w przypadku AC Milanu oraz francuskiej Toulousy, które zarządzane są przez amerykańskiego inwestora Red Bird Capital.

Organ UEFA przeanalizował działalność City Group w przypadku Manchesteru City oraz Girony. Hiszpański klub dzięki koneksjom pozyskał trzech kluczowych zawodników. Dochodzenie było wszczęte wobec klubów, które mają jednego właściciela oraz przeniosły pośrednio lub bezpośrednio więcej niż trzech piłkarzy między sobą.

“The Times” dowiedziało się również, że zasada ślepego zaufania może w nadchodzącym sezonie zastąpić prawo o zakazie władania więcej niż jednym klubem w rozgrywkach UEFA. Dodatkowo bardzo możliwe, że prawo w tej sprawie zostanie zmienione w przyszłości.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze