everton.com

The Athletic: Plany transferowe Manchesteru United. Zainteresowanie Branthwaitem, Casemiro odejdzie?

Kamil Jary
Zmień rozmiar tekstu:

Każde okienko transferowe w Manchesterze United jest ważne, jednak to najbliższe może być naprawdę decydujące. Kluczowe decyzje nie będą podejmowane przez rodzinę Glazerów, którzy co prawda nadal pozostają większościowymi właścicielami klubu, ale przez ludzi z konsorcjum INEOS.

Podczas, gdy w przeszłości każdy z managerów musiał wypełniać luki w składzie pozostawione przez swoich poprzedników, sir Jim Ratcliffe, sir Dave Brailsford i inni członkowie grupy INEOS, starają się położyć fundamenty pod drużynę i całą strukturę decyzyjną.

Pomimo, że decyzja o przyszłości Erika Ten Haga na stanowisku nie została jeszcze rozwiązana, a ewentualne poszukiwania jego następny mogą zdominować wczesną część lata, na rynku transferowym jest wiele do zrobienia.

Jakie pozycje będą kluczowe?

Według “The Athletic”, Manchester United chce skupić się na trzech pozycjach: środkowy obrońca, środkowy pomocnik i środkowy napastnik. Oczekuje się, że będzie to spowodowane przede wszystkim odejściami z drużyny, ale nie są to jedyne obszary wymagające uwagi. Lewa strona defensywy również może zostać wzmocniona po tym, jak kontuzje Luke’a Shawa i Tyrella Malacii doprowadziły do tego, że “Czerwone Diabły” grały bez nominalnego lewego obrońcy w 32 z 52 meczów.

Stoperem budzącym największe zainteresowanie jest defensor Evertonu, Jarrad Branthwaite, ale klub z Goodison Park może zażądać wysokiej opłaty za Anglika. Mówi się o kwocie zbliżonej do tej, którą zapłacono za Harry’ego Maguire’a, Wesleya Fofanę czy Josko Gvardiola. Każdy z nich został sprzedany za około 75 milionów funtów. Szanse na transfer Branthwaite’a zależeć mogą od tego, czy Everton znajdzie się w sytuacji, która poniekąd zmusi ich do sprzedaży zawodnika do 30 czerwca, aby zachować balans zgodny z zasadami dotyczącymi rentowności i zrównoważonego rozwoju (PSR).

Po powrocie Lisandro Martineza po kontuzji i odejściu Raphaela Varane’a na zasadzie wolnego transferu, uważa się, że wyższy priorytet ma stanowić prawy środkowy obrońca, a na tę pozycję kandydatem jest defensor Nicei, Jean-Clair Todibo. Francuz jest na radarze Manchesteru United od zeszłego lata, kiedy to miał być zastępcą Harry’ego Maguire’a, który ostatecznie został na Old Trafford. Inny stoper, który był na celowniku angielskiego klubu był Tosin Adarabioyo, ale jest on obecnie bardzo blisko przejścia do Chelsea.

W świetle odejścia Anthony’ego Martiala, poszukiwany jest też środkowy napastnik. Na celowniku znajduje się zawodnik RB Lipsk, Benjamin Sesko, ale zainteresowanie Słoweńcem wyraża również Arsenal.

Jakie ruchy zostały już wykonane?

Pierwszy transfer wychodzący został już zrealizowany. Alvaro Fernandez po 16 występach na wypożyczeniu w Benfice Lisbona, na stałe wiąże się z portugalskim klubem. Popularne “Orły” uruchomiły klauzule w wysokości 6 milionów euro (5,1 miliona funtów), która może wzrosnąć do 9 milionów euro (7,7 miliona funtów).

Raphael Varane i Anthony Martial ogłosili, że ich kariery na Old Trafford dobiegną końca tego lata, gdy wygasną ich kontrakty. Charlie McNeill również odejdzie na zasadzie wolnego transferu. 20-letni napastnik był pierwszym absolwentem akademii, który zadebiutował w seniorskim składzie pod wodzą Erika Ten Haga we wrześniu 2022 roku.

Według “The Athletic” pierwszym letnim nabytkiem Manchesteru United może być 16-letni obrońca, James Overy. Overy opuścił Perth Glory w A-League po przeprowadzce swojej rodziny z Australii.

Kto może zostać sprzedany?

Uważa się, że tylko garstka piłkarzy jest całkowicie niedostępna na rynku transferowym. Nie oznacza to jednak, że Manchester United będzie chciał sprzedać większość składu. Gdyby pojawiła się odpowiednia oferta, to klub rozważyłby sprzedaż Marcusa Rashforda, jednak priorytet stanowi pomoc angielskiemu napastnikowi w odzyskaniu formy po rozczarowującym sezonie.

Najbardziej prawdopodobne jest odejście Casemiro, którym interesują się kluby z Saudi Pro League. Obecnie najwięcej mówi się o transferze do Al-Nassr, w którym gra już Cristiano Ronaldo.

“Czerwone Diabły” będą też szukały sposobu na definitywną sprzedaż Masona Greenwooda, ale jeśli żaden potencjalny nabywca nie zaoferuje oczekiwanej kwoty, rozważane jest kolejne wypożyczenie. Anglik chce grać w Lidze Mistrzów, a zainteresowanie nim przejawiają kluby z całej Europy. Ostatnio najwięcej mówi się o kierunku włoskim, a dokładniej o Juventusie czy Napoli.

Innym piłkarzem bliskim odejścia z klubu jest Jadon Sancho, którego wypożyczenie do Borussii Dortmund oraz awans do finału Ligi Mistrzów może przyciągnąć większe zainteresowanie Anglikiem na rynku. Ponowna gra zawodnika pod wodzą Erika Ten Haga, jest mało prawdopodobna, jeśli Holender pozostanie u steru.

Kto będzie podejmował decyzje tego lata?

Przez wiele nowych nominacji w strukturach Manchesteru United, planowanie okna transferowego jest utrudnione. Wielu z nowych członków struktury nie rozpoczęło jeszcze pracy. Przykładowo Dan Ashworth, który ma pełnić rolę dyrektora sportowego, nie objął jeszcze swojego stanowiska, ponieważ negocjacje z Newcastle United w sprawie odszkodowania się przeciągają. Omar Berrada, nowy dyrektor generalny klubu, oficjalnie rozpocznie pracę 13 lipca. Jason Wilcox został mianowany nowym dyrektorem technicznym i wraz z dyrektorem ds. negocjacji piłkarskim Mattem Hargreavesem przejmie wiele obowiązków, które wcześniej pełnił były dyrektor piłkarski John Murtough. Wszystkiego nie ułatwia też niepewna przyszłość Erika Ten Haga, który miał swój udział w transakcjach transferowych.

Którym zawodnikom wygasają kontrakty, a którzy mogą je przedłużyć?

Manchester United ma możliwość podpisania kontraktu z wypożyczonym dotychczas z Fiorentiny Sofyanem Amrabatem. Koszt transferu miałby wynieść 25 milionów euro (21 miliona funtów), jednak pomimo przebicia się do wyjściowego składu pod koniec sezonu, Marokańczyk prawdopodobnie odejdzie z Old Trafford.

Młody skrzydłowy, Omari Forson wszedł w ostatni miesiąc swojego kontraktu i opuści klub z końcem czerwca. Negocjacje w sprawie przedłużenia umowy rozpoczęły się w pierwszej połowie sezonu, jednak nie osiągnęły satysfakcjonującego zakończenia.

W trakcie rozmów o przedłużeniu kontraktów są również weterani, Jonny Evans i Tom Heaton. Ich umowy wygasają z końcem czerwca, jednak istnieje nadzieja, że uda się ich zatrzymać na jeszcze jeden sezon.

Z klubu odejdzie Brandon Williams. Jego umowa również wygasa z końcem sezonu, a Manchester United, nie zdecydował się uruchamiać opcji rocznego przedłużenia.

Klub pożegna się również z wcześniej wspomnianą parą Francuzów – Raphaelem Varanem i Anthonym Martialem.

Jak wygląda pozycja klubu z PSR?

Manchester United podało PSR (zasady rentowności i zrównoważonego rozwoju) jako powód swojej bierności w styczniowym okienku transferowym.

– Szukaliśmy, ale nie mieliśmy możliwości. – powiedział Erik Ten Hag, pytany o wzmocnienia w linii ataku.

Pomimo zakończenia rozczarowującej kampanii, nie kwalifikując się do Ligi Mistrzów, Manchester United powinni mieć większy zapas po 30 czerwca, ponieważ ich gigantyczna strata przed opodatkowaniem w wysokości 150 milionów funtów w sezonie 2021/22, wypada poza trzyletni okres monitorowania w przyszłym sezonie.

Od lipca rozpocznie się nowy cykl PSR, koncentrujący się na sezonach 2022/23, 2023/24 oraz 2024/25. Łączne straty za ten okres wynoszą 38 milionów funtów i jest to poziom znacznie poniżej dozwolonego limitu 105 milionów.

Co klub musi zrobić przed 30 czerwca?

Zgodnie z najnowszym sprawozdaniem finansowym klubu z końca grudnia, ich łączna strata przed opodatkowaniem za trzyletni okres monitorowania w tym sezonie – obejmujący lata 2021/22, 2022/23 oraz 2023/24 wyniosła 188 milionów funtów.

Ta znacząca strata przed opodatkowaniem mogła wzrosnąć w ciągu ostatnich kilku miesięcy z powodu braku gry w europejskich rozgrywkach w drugiej połowie ubiegłego sezonu. Niezależnie jednak od tego, jaka jest obecnie strata, w ramach procesu PSR zostaną dokonane znaczne odliczenia, w tym 40 milionów funtów w ramach ulgi Covid-19 za sam sezon 2021/22. Odliczenia te powinny pomóc klubowi z Old Trafford zejść poniżej progu 105 mln funtów.

Jakim budżetem dysponuje Manchester United?

Pomimo tego, że perspektywa sankcji PSR wydaje się mało prawdopodobna, “Czerwone Diabły” będą operować mniejszym budżetem w porównaniu z ostatnimi latami. Po wydaniu kwot netto w wysokości około 125 milionów funtów i 188 milionów funtów w dwóch ostatnich letnich oknach transferowych z Erikiem Ten Hagiem za sterem, tego lata działalność ma być prowadzona przy wydatkach netto w wysokości zaledwie 50 milionów funtów.

Ostatnim razem, gdy Manchester United wydał tak mało, było lato 2018 roku, kiedy podpisali tylko trzech graczy – Diogo Dalota, Freda i bramkarza Lee Granta, a odpowiednie odejścia Daleya Blinda i Sama Johnstone’a przyniosły około 20 milionów funtów. “Czerwone Diabły” tradycyjnie mieli trudności z dobrą sprzedażą, a zrównoważenie ksiąg poprzez odejścia będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania niskich wydatków netto.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze