Old Trafford
manutd.com

„MEN”: norweska firma przedstawia projekt nowego Old Trafford

Joanna Bryndza
Zmień rozmiar tekstu:

“Coś spektakularnego” – takimi słowami Manchester United skomentował plany dotyczącym rozbudowy Old Trafford o wartości 1 miliarda funtów.

Norweska firma VILL Architecture opracowała wstępne plany zrównoważonej rewitalizacji stadionu. Bergen to miasto położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii, otoczone górami i fiordami. Manchester jest oddalony o 1500 mil, ale ma więcej wspólnego z Bergen, niż się wydaje.

Dyrektor generalny VILL Architecture, Profesor Lars J. T. Pedersen:

– Może to brzmieć trochę dziwnie, że grupa mężczyzn z zachodniej Norwegii włączyła się do rozmów na temat przyszłości Old Trafford.

– Bergen to miasto podobne do Manchesteru, ponieważ ma dumne przemysłowe dziedzictwo, drużynę piłkarską, która jest sercem miasta, oraz naprawdę tętniącą życiem scenę muzyczną. 

– Istnieje wspólna tożsamość, więc patrząc na to z tej perspektywy, jest to coś, co rozpoznajemy w Manchesterze.

Pedersen i Fredrik Barth, dyrektorzy generalni norweskiej firmy, rozmawiali z „Manchester Evening News” w zeszłym miesiącu, aby omówić przyszłość Old Trafford, i ich pomysł na zrównoważoną regenerację. Sir Jim Ratcliffe rozpoczął działania mające na celu podjęcie decyzji, czy odnowić, czy przebudować Old Trafford, ale wybór firmy architektonicznej do realizacji kontraktu nie został jeszcze ustalony.

To właśnie tutaj firma z Norwegii mogłaby potencjalnie odegrać swoją rolę. Pedersen i Barth mówili o swojej wizji Old Trafford, o znaczeniu łączenia tożsamości miasta i posiadania „okrągłego” stadionu, który może stanowić przykład w branży.

Budowa „okrągłego” Old Trafford nie oznacza kształtu. Oznacza to, że stadion zostanie zbudowany z zasobów poddanych recyklingowi – betonu, stali, drewna i metali – i zminimalizowano by ilość odpadów, dzięki czemu Old Trafford stałby się przyjazny dla środowiska, i byłby liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. 

Model okrężny UEFA to redukcja, ponowne wykorzystanie, recykling i odzysk. Wprowadzenie nowych wytycznych ma pomóc ograniczyć wpływ środowiskowy piłki nożnej oraz zmniejszyć zużycie energii i zasobów.

Teoretycznie wszystkie europejskie kluby będą działać w przyszłości w modelu okrężnym, dlatego Pedersen i Barth uważają, że Manchester United powinien wyprzedzić konkurencję.

Pedersen jest profesorem szkoły biznesu w Norweskiej Szkole Ekonomii, największej szkole biznesu w Norwegii, i obecnie współpracuje z UEFA w tej sprawie.

– Właśnie przedstawiłem projekt dotyczący uczynienia wydarzeń bardziej cyrkularnymi przed komitetem UEFA, mówiący o tym, jak w zasadzie można zredukować odpady na stadionach.

– Faktycznie, odwiedziliśmy Arsenal, aby zobaczyć ich prace w tym zakresie, niedługo odwiedzimy Real Sociedad.

– Zastanawiamy się, jak sprawić, aby lekko pijani kibice piłkarscy zachowywali się rozsądnie na stadionach, ale także jak kluby piłkarskie mogłyby działać w bardziej zrównoważony sposób.

– Współpracujemy z Norweską Federacją Piłkarską i jesteśmy badaczami, ale współpracujemy również z architektami, ponieważ chcemy dokonać zmian, zrównoważonych zmian na świecie, i w ten sposób rozpoczęliśmy rozmowy o Manchesterze, o mieście które ma wiele do zaoferowania.

Barth dodaje: 

– W VILL Architecture wykonaliśmy wiele różnych projektów, ale projekty miejskie na dużą skalę, zmierzające w kierunku zrównoważonego rozwoju i zgodnego z zasadą cyrkularności, są naszą specjalnością.

– W ciągu ostatnich kilku lat udało mi się połączyć pracę z przyjemnością, współpracując z Lars’em i łącząc piłkę nożną, co było fajne. Mamy kilka projektów z niewielkimi klubami w Norwegii, aż po największy zespół w Bergen, czyli SK Brann.

– To przyczyniło się do powstania drużyny kobiet, która dotarła do półfinału Ligi Mistrzów, co było magiczną podróżą. Zrównoważony rozwój i cyrkularność dały męskiej drużynie dużą przewagę, i widzieliśmy, jak inwestorzy zaczęli się pojawiać z tego powodu. Powstały nowe obiekty, ponieważ ta historia była czymś innym niż to, czym stał się futbol.

Ratcliffe w lutym oficjalnie odniósł sukces w pozyskaniu mniejszościowego udziału w Manchesterze United, i na czele swojego planu postawił przyszłość Old Trafford.

– Rozmowy na temat Manchesteru i Old Trafford są widoczne w norweskich gazetach i rozmawiamy o tym od jakiegoś czasu – wyjaśnia Barth. 

– Patrząc na nowe stadiony zbudowane na potrzeby Mistrzostw Świata, przekształcają one architekturę w coś obcego i oddalonego od lokalnej tożsamości.

– Zaczęliśmy rozmawiać o tym, jak moglibyśmy zrobić coś w sprawie Manchesteru, budując nowy stadion lub go odnawiając. Jak powinni się do tego zabrać…

– Nasz pomysł wykracza poza futbol, aby spróbować połączyć stadion z fabryką i tożsamością Manchesteru.

– Jeśli zbudujesz to w taki sposób, może to być szpilka wbita w niebieską część miasta. Wiadomość, że piłka nożna nie musi być tym, w co zaczyna się zmieniać. 

– Próbujemy ponownie omówić, kim powinien być Manchester United jako klub piłkarski. Czym się kierują? Jaka jest ich tożsamość? Istnieją fundamentalne wartości dotyczące Manchesteru United, które być może zostały trochę zapomniane, a w moim odczuciu trochę tego szkoda.

Jaki pomysł na Old Trafford ma Barth, Pedersen i VILL Architecture?

– Stadion został zbudowany w różnych stylach i różnych okresach i to już nie działa – stwierdził Barth, gdy poproszono go o wyjaśnienie praktycznej, logistycznej propozycji dla Old Trafford.

– Oglądanie Realu Madryt i Barcelony odnawiających swoje stadiony pokazuje, że jest to możliwe. Rozumiem, że są trudności z tym związane, ale możliwe jest usunięcie zewnętrznej struktury stadionu, czyli przeciekającego dachu i starej konstrukcji, i przyjrzeć się temu, co pozostaje poniżej.

– Czy można ponownie wykorzystać boisko, czy wnętrza pomieszczeń nie są zbyt zniszczone? Usuwasz wszystko, co nie działa, ale zachowujesz to, co można uratować, a następnie możemy wprowadzić nowy system, który mógłby objąć cały stadion. Później skorzystalibyśmy z platform wiertniczych jack-up z Morza Północnego.

– To konstrukcje, które Wielka Brytania i Norwegia budowały w ciągu ostatnich kilku lat – i są to technologie budowlane, które przyćmiewają wszystko. Są wyższe od Empire State Building, są arcydziełami inżynieryjnymi stojącymi na Morzu Północnym i mogą być ponownie wykorzystane.

– Nasza firma, Nordic Circles, rozpoczęła odzyskiwanie tych materiałów, przetwarzając je na belki i filary budowlane. Są to konstrukcje, w zasadzie nogi, które można wykorzystać w siatce ramowej dla Old Trafford, dzięki czemu można wziąć naszą historię przemysłową i wykorzystać ją jako fundament dla nowych ścian.

– Mógłbyś stworzyć z niego nowy dach, stały dach, lub dach składany, cokolwiek byś chciał, ale te gigantyczne konstrukcje mogłyby ułatwić tą pracę – a potem dodałbyś kolejną warstwę.

– Stworzylibyśmy zewnętrzną warstwę, która stanowiłaby nową warstwę architektoniczną, łączącą architekturę historyczną i potrzebę czegoś nowego. Nigdy nie powinieneś lekceważyć, zwłaszcza dla Manchesteru United, posiadania czegoś nowego, z czego można być dumnym.

– Ta nowa zewnętrzna warstwa stadionu, byłaby podobna do The Sphere w Las Vegas, i można by zrobić warstwę hi-tech, która znajduje się na wierzchu niskotechnologicznej, zrównoważonej warstwy wewnętrznej.

– The Sphere w Las Vegas zmienia się, aby pokazywać cokolwiek chcą, ale dla Old Trafford elektroniczna zewnętrzna warstwa mogłaby pokazywać kształty wiktoriańskich budynków magazynowych w Manchesterze, lub można by stworzyć czerwoną ceglaną fasadę w tle, albo pokazać logo Ligi Mistrzów podczas meczów europejskich.

– To pokazuje, że możemy dokonać zrównoważonej i cyrkularnej transformacji, jednocześnie pamiętając o tym co wartościowe, a także zachować potrzebę czegoś świeżego, innowacyjnego i imponującego.

– Każdy chce czegoś nowego, aby to było świeże, ale może to sprawi, że otworzą oczy, aby mogło to być nowe, ale nadal z uczuciami dawnego Old Trafford.

– Architektura to opowiadanie historii. Chcesz połączyć klub, budynek, biura lub cokolwiek innego z miastem za pomocą swoich lokalnych pracowników i widzów.

– Wiem, że Manchester United to klub międzynarodowy, ale jeśli go usuniesz z tkanki społeczeństwa, stracisz wiele wartości, i to właśnie tu futbol skręcił w złym kierunku. Kluby od dłuższego czasu skupiają się na aspekcie międzynarodowym, przez co tracimy społeczność.

Początkowe sugestie wskazują, że odnowienie Old Trafford może kosztować 1 miliard funtów, podczas gdy całkowita przebudowa może wynieść 2 miliardy funtów. 

Modernizacja może również oznaczać, że Manchester United zostanie zmuszony do rozgrywania swoich meczów w tymczasowej lokalizacji, czego chce uniknąć każdy zaangażowany.

Jednak wielu fanów nie chce stracić atmosfery ani historii Old Trafford i popiera remont, co według Pedersena dałoby United szansę.

– Myśląc o tym w prosty sposób, piłka nożna, podobnie jak inne sporty, staje się przedmiotem regulacji i oczekiwań dotyczących zrównoważonego rozwoju.

– Możemy to wyraźnie zauważyć, czytając strategię UEFA, która mówi, że przełoży się to na ich wymagania licencyjne.

– W przyszłości na stadionach będą obowiązywać wymagania związane z zrównoważonym rozwojem, dlatego jeśli planujesz teraz budowę stadionu, byłoby to słabe zarządzanie ryzykiem z punktu widzenia przedsiębiorstwa, nie uwzględniając zrównoważonego rozwoju w ich infrastrukturze i planowaniu.

– To jedna strona medalu, a druga to rodzaj emocjonalnych, tożsamościowych, związanych z marką, rzeczy, które stanowią dobrą opowieść, połączenie bycia klubem piłkarskim, który patrzy w przyszłość, reaguje na problemy naszych czasów i jest moralnie odpowiedzialny.

– Możesz to zrobić, łącząc stadion z sercem miasta, budując stadion o niskiej emisji, wysokim ponownym wykorzystaniu i posiadającym wszystkie te cechy, które są odpowiednie dla przyszłości.

– Dla projektu o takim zakresie potrzeba wielu lat, a także jest to zobowiązanie, z którym będziesz żył przez wiele lat, dlatego sensowne jest budowanie czegoś odpowiedniego na przyszłość.

– Odwiedziliśmy zespół ds. zrównoważonego rozwoju Arsenalu i zrobili naprawdę imponujące rzeczy z tym związane. To, co robią z odpadami w dniu meczowym i tak dalej, jest o wiele bardziej ambitne, niż się spodziewałem, ale ich stadion nie jest najlepszym przykładem tego.

– Takie kluby jak Manchester United, Barcelona i Real Madryt, to wielkie marki i mają potencjał, aby mieć naprawdę duże znaczenie. Nie sądzę, że dotychczas widzieliśmy projekt stadionu naprawdę zorientowanego na zrównoważony rozwój.

– Myślę, że można śmiało powiedzieć, że jesteśmy pierwszym dużym zespołem na świecie, który stawia na zrównoważony rozwój i zasadę cyrkularności w centrum naszego nowego stadionu, i to właśnie będzie miało miejsce na Old Trafford.

Pozostaje czekać czy Manchester United skorzysta z tej okazji. Barth, Pedersen i VILL Architecture będą gotowi na telefon, jeśli tak się stanie.

Tagi:

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze