EURO 2024: Portugalia z awansem, Bruno Fernandes z pierwszym golem w turnieju

Joanna Bryndza

W drugiej kolejce fazy grupowej EURO 2024 w meczu grupy F, Portugalia pokonała Turcję 3:0 i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej turnieju w Niemczech.

W pierwszych składach swoich zespołów spotkanie rozpoczęli Altay Bayindir oraz Bruno Fernandes, którzy rozegrali pełne 90 minut, natomiast Diogo Dalot cały mecz spędził na ławce rezerwowych.

Już od samego początku inicjatywę przejęła reprezentacja Portugalii, i w 21. minucie mogła cieszyć się z objęcia prowadzenia, po asyście Rafaela Leao i bramce Bernardo Silvy.

Siedem minut później było już 2:0, a gola samobójczego do własnej bramki po kuriozalnym nieporozumieniu wbił obrońca tureckiego zespołu, Samet Akaydin, który nie zauważył, że Altay Bayindir zrobił kilka kroków w jego stronę, i zagrał zupełnie za plecy golkipera. Bramkarz Manchesteru United próbował – wspólnie z innym tureckim obrońcą – uratować zespół przed utratą gola, ale nic nie mógł już zdziałać.

W drugiej połowie, w 56. minucie, Portugalia podwyższyła wynik spotkania za sprawą Bruno Fernandesa. W tej akcji Cristiano Ronaldo znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, ale zdecydował się podać do lepiej ustawionego pomocnika Manchesteru United, a ten spokojnie umieścił piłkę w siatce.

Po tym trafieniu na 3:0, do końca spotkania wynik już nie uległ zmianie, a podopieczni Roberto Martineza nieco uspokoili tempo meczu.

Ostatnia kolejka w grupie F odbędzie się 26 czerwca o godzinie 21:00. Reprezentacja Portugalii podejmie Gruzję, a Turcja rozegra spotkanie z Czechami.