Old Trafford nocą

Artykuł The Athletic: Old Trafford zawsze będzie Old Trafford

Joanna Bryndza
Zmień rozmiar tekstu:

To zawsze będzie Old Trafford, ale podejście do sprzedaży praw do nazwy stadionu uległo zmianie – pisze w swoim artykule Andy Mitten dla The Athletic.

Treść oryginalna

– Jestem podekscytowany faktem, że nasz stadion został nazwany na cześć międzynarodowego konglomeratu – nie powiedział nigdy żaden kibic piłki nożnej.

Wielu zaakceptowało to jako normę w piłce nożnej. Arsenal gra na Emirates, Manchester City na Etihad, Brighton na Amex. Czy nie nazywały się one kiedyś odpowiednio: Ashburton Grove, City of Manchester Stadium i Falmer?

Przebudowane Camp Nou w Barcelonie będzie nosić nazwę Spotify Camp Nou. To ta sama Barcelona, która przez dziesięciolecia odmawiała nawet umieszczenia komercyjnego sponsora na swoich koszulkach, zanim w 2006 roku delikatnie wprowadziła organizację charytatywną UNICEF. 

A teraz, podobnie jak w przypadku większości innych klubów, liczy się to, kto zaoferuje im najwięcej. Potrzeby wymagają wypłacenia pensji piłkarzom – bo to właśnie tam trafia większość pieniędzy.

Chociaż nie zawsze to jest proste.

Real Madryt rozważał prawa do nazwy dla zmodernizowanego stadionu Bernabeu, aż nagle zrezygnował z tego pomysłu. Tottenham Hotspur nadal nie znalazł sponsora na nazwę swojego wspaniałego nowego stadionu, mimo, że minęło już pięć lat od jego otwarcia. No cóż.

Jako kibic Manchesteru United, nie podobała mi się historia The Athletic, że klub rozważa sprzedaż praw do nazwy dla odnowionego lub całkiem nowego Old Trafford. Co tu jest do świętowania? Czy sir Jim Ratcliffe nie powiedział rok temu, gdy zapytano go o ten temat:

– To byłaby herezja. Nie zmieniłbym tego. Zawsze to będzie Old Trafford.

Ta historia z pewnością wystawiła na próbę uczucia fanów. A rezultat? Cóż, 10 lub 20 lat temu to byłby problem. Wtedy byłoby to świętokradztwo, zbyt daleko idący zabieg komercyjny.

W jednej z ankiet opublikowanej w “United We Stand”, która dała czytelnikom trzy możliwości dotyczące praw do nazwy stadionu, 47 procent stwierdziło, że to nie jest nic wielkiego, 38 procent było całkowicie przeciwnych, a pozostałe 15 procent nie miało zdania.

Czasy się zmieniły. Wcześniej dokuczałem kolegom, którzy byli fanami Liverpoolu, kiedy w latach 90. ich święte The Kop zostało nazwane McDonald’s The Kop, bo wiedziałem, że ich to zdenerwuje. Ale teraz? 

Doszliśmy do momentu, w którym kluby, jeśli nie sprzedadzą nazwy swojego stadionu, stawiają się w niekorzystnej sytuacji finansowej. I jak bardzo jest to przygnębiające? Wszystko po to, by dać przyszłemu zawodnikowi 300 tysięcy funtów tygodniowo, ponieważ pensja 250 tysięcy funtów nie przekona go do podpisania kontraktu.

Old Trafford zawsze będzie dla mnie Old Trafford, a co jeśli powstanie nowy stadion z nową nazwą – taki, który zostanie wybudowany od podstaw, więc nigdy wcześniej nie miał swojej nazwy, na przykład Emirates? 

Jeśli przez kilka lat jest kilku sponsorów utrzymanie nazwy jest trudniejsze. Pierwszą się jeszcze pamięta, ale nawet tutaj trzeba zachować ostrożność. Na przykład stadion Riverside Cellnet, tak nazywał się nowy dom Middlesbrough, gdy otwarto go w 1995 roku.

Bolton Wanderers zdecydował się na Reebok, kiedy w 1997 roku otwierał nowy stadion. Firma z lokalnymi korzeniami i tak dalej. Teraz nazywa się Toughsheet Community Stadium (od 2018 roku). Trudne to dla nich, kiedy dekadę później zmienił nazwę na Macron (lata 2014-2018), a ludzie nadal nazywają go Reebok.

Podróżuję po całym świecie, aby zobaczyć przedsezonowe spotkania Manchesteru United i rzadko zdarza się, żeby stadion nie nosił nazwy sponsora. W ostatnich latach dotyczyło to także Optus Perth w Australii. 

W przyszłym miesiącu podczas tournee po Stanach Zjednoczonych Manchester United rozegra spotkanie na stadionie SoFi w Los Angeles i Snapdragon w San Diego. 

W Niemczech, przyjaznych dla kibiców, wiedziałem mecze na kilkunastu najlepszych stadionach, i wszystkie one przyjęły nazwę sponsora.

W Australii podobało mi się, że stadion do krykieta, na którym Manchester United grał w 2022 roku, nadal nazywa się tak samo i nie musiał sprzedawać ani trochę ze swojej duszy.

Zacząłem również ignorować sponsorowane nazwy stadionów w Anglii i używać tych, które znam, ponieważ mają tylko jedną szansę by mieć swoją pierwotną nazwę.

Kilka miesięcy temu byłem na London Road w Peterborough. Gdy dotarłem do jednego z tych typowych tradycyjnych brytyjskich stadionów, z czterema reflektorami i czterema zupełnie różnymi pod względem wyglądu i wielkości trybunami, dowiedziałem się, że teraz ten obiekt nazywa się Weston Homes. Do mnie to nie przemawia, i prawdopodobnie dla ich bazy fanów też nie.

To twój wybór, twoja historia.

Niektórzy kibice Manchesteru United wciąż nazywają trybunę sir Alexa Fergusona “wspornikiem”, a trybunę wschodnią “K”, ponieważ jej większa część nazywała się kiedyś trybuną K.

W piłce nożnej wszystko wydaje się być na sprzedaż, wszystko można sprzedać za odpowiednią cenę, ale dla konkretnego kibica istnieją większe problemy. Na przykład ceny biletów. Nawet wtedy zależy to od tego, którego fana zapytasz. 

Zeszłego lata zaniepokoiły mnie ceny biletów na tournee po Stanach Zjednoczonych, ale kiedy tam dotarłem, dla ludzi którzy je kupili, nie stanowiło to żadnego problemu.

Jeśli sponsor nazwy stadionu mógłby spowodować coś dobrego, na przykład dofinansowanie biletów lub utrzymanie niższych cen dla młodszych fanów, byłoby to mile widziane.

Tak naprawdę samo zwiększenie pojemności Old Trafford, czy to poprzez rozbudowę obecnego stadionu, czy też utworzenie nowej części stadionu finansowanej z praw do nazwy, byłoby bardziej akceptowalne niż brak działań. Ale wszyscy wiemy, że kiedy coś staje się normą w piłce nożnej, to staje się normą – co stanowi kolejne źródło przychodów.

Mogę dostrzec synergię, jeśli Old Trafford zostanie zbudowany na nowo pod nową nazwą, i podejrzewam, że byłoby to podobne do tego, co zrobiła Barcelona: „Coś” Old Trafford.

Jeśli jest to umowa z firmą, która jest postrzegana jako fajna, pomoże to uniknąć oburzenia. Natomiast Glazer Dome może wywołać zamieszki.

Tagi:

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze