Facundo Pellistri
ESPN

Copa America: Urugwaj z kompletem punktów i awansem. Pellistri z niezłym występem

Karol Tyniec

Reprezentacja Urugwaju po zaciętym meczu pokonała 1:0 USA i z kompletem punktów awansowała do ćwierćfinału Copa America. Facundo Pellistri zagrał cały mecz.

Dla Urugwaju był to mecz o przysłowiową pietruszkę, ponieważ piłkarze Marcelo Bielsy mieli już zapewnione wyjście z grupy. Dla Amerykanów natomiast był to mecz o wszystko.

Pierwsza połowa nie obfitowała w ważne akcje. Urugwaj zdecydował się na grę defensywną i szukanie szans na gola w stałych fragmentach oraz kontratakach. Jankesi próbowali przełamać monolityczną defensywę Urugwaju, ale bez skutku. Z powodu urazów zawodników obu drużyn oraz częstych konsultacji sędziego głównego z VAR-em, pierwsza połowa obfitowała w bardzo małą ilość gry a większą ilość zamieszania.

W drugiej połowie Urugwaj zdecydował się przycisnąć Amerykanów i w 66. minucie wywalczył rzut wolny. Federico Valverde dośrodkował w pole karne, gdzie Ronald Araujo oddał strzał, który został obroniony przez bramkarza. Odbita piłka trafiła pod nogi Mathiasa Olivery, który zamienił tę  szansę na gola. Amerykanie bezskutecznie próbowali wyrównać, lecz ich próby były skutecznie neutralizowane przez urugwajską defensywę.

Co ciekawe, Stany Zjednoczone są pierwszym krajem gospodarzem w historii Copa America, który odpadł już na etapie fazy grupowej.

Facundo Pellistri zagrał całe spotkanie i może zaliczyć je na plus. Choć w pierwszej połowie nie wyróżnił się, to w drugiej zagrał bardzo dobrze. Miał dobrą okazje na strzelenie bramki, stuprocentową skuteczność podań i wygrał cztery z siedmiu pojedynków.

Na uwagę również zasługuje dobre spotkanie zawodnika, którym według doniesień medialnych poważnie interesuje się klub, czyli Manuela Ugarte.

Był on zdecydowanym liderem środka pola Urugwaju, wygrywając wszystkie siedem pojedynków, w których brał udział oraz raz ratując zespół, wybijając piłkę z linii bramkowej. Ugarte opuścił boisko w 89. minucie z urazem, jednak doniesienia medialne wskazują, że nie jest to nic poważnego.

Urugwaj swojego rywala w ćwierćfinale pozna jutro, a będzie to prawdopodobnie drużyna z meczu Kolumbia-Brazylia.