twitter.com/ManUtd

Artykuł The Athletic: Wyniki zdecydują o długości kontraktu Erika ten Haga

Joanna Bryndza
Zmień rozmiar tekstu:

– Jeśli zmienię klub, chce pracować dla organizacji z klarowną filozofią, możliwymi do osiągnięcia ambicjami i uczciwymi ludźmi. Jeśli nie będę przekonany i nie zrobi to na mnie wrażenia, nie podejmę się tego. Ostatnią rzeczą jaką chcę, jest oglądanie się przez ramię i upewnianie się, że nie strzelą mi w plecy.

Mark Critchley dla The Athletic – Treść oryginalna

To słowa Erika ten Haga, które wypowiedział dwa i pół roku temu, rozważając co mogłoby się wydarzyć, by uległ pokusie opuszczenia Ajaxu Amsterdam, tylko kilka miesięcy przed mianowaniem go na nowego menedżera Manchesteru United.

– Jeśli panuje dobra atmosfera pracy, żyzna gleba do rozwoju, ludzie, którym mogę zaufać i z którymi mam dobre relacje, mógłbym to rozważyć.

Zaufanie jest ważne dla Ten Haga. A po tym jak właściciele klubu zakończyli analizę sezonu, a także prowadzili rozmowy z innymi kandydatami, tylko po to by ostatecznie stwierdzić, że nie dojdzie do zmiany menedżera, to zaufanie musiało zostać potwierdzone.

Czy przedłużenie kontraktu o rok, do 2026 roku, wystarczy? Można stwierdzić, że zupełnie nowa umowa byłaby większym wyrazem zaufania. Ale nawet Ten Hag musi przyznać, że w pewnym momencie wydawało się mało prawdopodobne, że będzie mógł nadal pełnić swoje obowiązki na początku nadchodzącego sezonu, nie mówiąc o przedłużeniu kontraktu.

To nie jest tak, że jakiekolwiek przedłużenie umowy jest prawdziwą gwarancją długoterminowego bezpieczeństwa pracy na Old Trafford. Jose Mourinho został zwolniony w ciągu roku po przedłużeniu swoich warunków umowy na początku 2018 roku. Ole Gunnar Solskjaer wytrwał kolejne cztery miesiące, po parafowaniu trzyletniego kontraktu.

Manchester United wypłacił 24,7 miliona funtów z tytułu nadzwyczajnych kosztów w sezonie 2021/22, w roku zwolnienia Solskjaera, i tymczasowego zatrudnienia Ralfa Rangnicka, a trzy sezony wcześniej 19,6 miliona funtów za przedwczesne rozwiązanie kontraktu z Mourinho. Mając na uwadze, że INEOS przygląda się każdej wydanej kwocie, nie tylko na rynku transferowym, ale także podczas szerszej restrukturyzacji klubu, zmuszenie do znacznego, nieplanowanego wydatku byłoby dalekie od ideału.

Ani Ten Hag, ani Manchester United nie mogą sobie pozwolić, by powtórzył się miniony sezon. Pewne rzeczy nadal mogą się zmienić, nawet jeśli nazwisko na drzwiach biura menadżera pozostaje takie same.

Mimo wielu zmian wprowadzonych przez INEOS m.in w sztabie szkoleniowym, to rekomendacje Ten Haga zostały wybrane do uzupełnienia jego najbliższego otoczenia, w osobach Ruuda van Nistelrooya oraz Rene Hake, co świadczy o zaufaniu do decyzji menedżera.

To, że Ten Hag mógł wybrać swoich asystentów, a nie dostać z góry mu narzuconych, świadczy o tym, że INEOS jest gotów mu zaufać.

Jeden z kluczowych punktów spornych podczas negocjacji kontraktowych dotyczył wpływu Ten Haga na politykę transferową, w szczególności weta zapisanego w jego pierwotnej umowie, i to pozostało bez zmian.

Mimo to w działalności transferowej Manchesteru United powinna być teraz większa równowaga. Chociaż Ten Hag miał większy wpływ na wszystkie zmiany niż planowano w ciągu dwóch lat od jego nominacji, stało się to w dużej mierze z konieczności i wypełniło luki, które nie istniałyby w dobrze funkcjonującej strukturze piłkarskiej.

Jeśli od tego momentu jego wpływ zostanie osłabiony, powinno to wynikać tylko z faktu, że w organizacji są teraz nad nim inni, którzy mają zarówno odwagę, jak i władzę, aby powiedzieć menedżerowi “nie”, a także potrafią przedstawić mu realne alternatywy dla sugerowanych przez niego celów. W przeszłości nie zawsze tak było.

Przynajmniej teraz, gdy przyszłość Ten Haga została ustalona, a Dan Ashworth został mianowany dyrektorem sportowym, struktura klubu jest wreszcie gotowa.

Po kompromisach z obu stron, to przedłużenie umowy zapewni klubowi i menedżerowi platformę na której mogą sobie ufać i wspólnie budować. Jednak przede wszystkim to wyniki ostatecznie zdecydują, jak długo ten nowy rodzaj zaufania będzie trwał, i czy Ten Hag będzie czuł potrzebę oglądania się za siebie.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze