ManUtd.com

UEFA wydała decyzję ws. Man Utd. Kluby INEOS dopuszczone, lecz dużym kosztem

Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

UEFA oficjalnie potwierdziła, że drużyny, które mają jednego właściciela i awansowały do tych samych rozgrywek, nie będą zdyskwalifikowane w sezonie 2024/25. Jednakże nie oznacza to, że kluby te nie poniosą pewnych konsekwencji i będą musiały zrzec się niektórych możliwości.

Od momentu przejęcia części akcji Manchesteru United przez INEOS panowały dyskusje w sprawie możliwego konfliktu interesów z innym europejskim klubem. Mowa o francuskiej Nicei, której udziałowcem również jest koncern chemiczny. Sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała pod koniec sezonu, kiedy to okazało się, że kluby te zagrają w Lidze Europy.

Oprócz tego podobny problem miało City Group, gdzie ich diament w postaci Manchesteru City miał rywalizować w Lidze Mistrzów z ich innym podmiotem. Hiszpańska Girona była jednym z odkryć sezonu 2023/24. Co prawda nie udało się wygrać La Ligi, lecz i tak można nazwać to bardzo udanym sezonem tego zespołu.

Już kilka tygodni temu poznaliśmy decyzję UEFA w sprawie wspomnianych wyżej marek. Na tamten moment wiedzieliśmy, że kluby zostaną dopuszczone do gry ze względu na nagięcie regulaminu przez organizatora rozgrywek. Zapowiedziano także zmiany w zasadach od następnej kampanii.

5 lipca UEFA potwierdziła w oświadczeniu, że Manchester City, Manchester United, Girona oraz Nicea zostaną dopuszczone do rozgrywek europejskich w takiej formie, jaką wypracowały sobie w sezonie 2023/24. Jednakże okazało się, że dopuszczenie do rozgrywek będzie nieco kosztować wszystkie wymienione kluby.

Okazuje się, że City Group oraz INEOS nieco odpuściły wpływy w Gironie i Nicei. Przekazały one swoje role decyzyjne niezależnym podmiotom. Na tej podstawie organ UEFA uznał, że wszystkie kluby spełniają zasady rozgrywek i nie będzie potrzeby blokowania startu któregokolwiek z nich.

Kluby zobowiązały się na wczesnym etapie rozmów do pewnego rodzaju zakazu transferowego (na liniach Man City – Girona oraz Man Utd – Nicea). Nie będą one wypożyczać, sprzedawać lub kupować zawodników pośrednio oraz bezpośrednio z innego powiązanego klubu w okresie lipiec 2024 – wrzesień 2025. Natomiast w lipcu 2025 akcje Nicei oraz Girony powrócą w pełni do inwestorów.

Mamy zatem kolejne potwierdzenie słów sir Jima Ratcliffe’a, który wprost zakomunikował, że Manchester United rozważał zatrudnienie Jeana-Claira Todibo na środek obrony. Miliarder ujawnił, że rozmowy były na zaawansowanym poziomie, lecz to właśnie przez regulacje prawne UEFA transfer nie doszedł do skutku.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze