twitter.com/ManUtd

Pierwszy wywiad Erika ten Haga w okresie przygotowawczym

Joanna Bryndza
Zmień rozmiar tekstu:

Erik ten Hag w pierwszym wywiadzie przed nowym sezonem mówi o nowej energii w Carrington, po tym jak sir Jim Ratcliffe oraz grupa INEOS rozpoczęła inwestycje w klub oraz wprowadziła zmiany w strukturach Manchesteru United.

Holender po wygraniu Pucharu Carabao i Pucharu Anglii, oraz parafowaniu nowej umowy, skupia się teraz na podnoszeniu standardów i budowaniu drużyny walczącej o trofea, które zawsze definiują sposób oceniania Manchesteru United, poprzez sukcesy w Premier League i Lidze Mistrzów.

– Wygraliśmy Puchar Anglii, zdobyliśmy Puchar Carabao, ale mamy wobec siebie wysokie oczekiwania.

– Wiemy, że to nie nastąpi z dnia na dzień, musimy nad tym pracować. Jesteśmy bardzo ambitni, dlatego dzień po dniu musimy podnosić nasze standardy, oraz doskonalić się każdego dnia.

– Za każdym razem musimy żyć ze świadomością, że “dobre” nie jest wystarczająco “dobre”. Musimy działać lepiej. 

Od sezonu 2024/25 Ten Hag będzie miał wsparcie nowej struktury działu piłkarskiego, w tym nowego dyrektora sportowego, Dana Ashwortha, i dyrektora technicznego, Jasona Wilcoxa.

Holender uważa, że konieczne są dalsze prace, aby pomóc “Czerwonym Diabłom” ponownie stać się pretendentem do tytułu Premier League, ale twierdzi, że nowa struktura, oraz ulepszenia wprowadzane obecnie na obiekcie treningowym w Carrington, zapewnią pierwszemu zespołowi najlepszą platformę dla przyszłych sukcesów.

Erik ten Hag zapytany, czego Manchester United potrzebuje by wrócić na szczyt angielskiego i europejskiego futbolu, odpowiedział:

– Pracujemy nad tym. Powiedziałem to i to jest fakt: Manchester United nie wygrał żadnego trofeum przez ponad sześć lat. Teraz zdobyliśmy dwa, ale jesteśmy gotowi na więcej: na tytuł Premier League, a nawet sukces w Europie.

– To proces, który wymaga czasu i będziemy nad nim pracować, ale wiem, że dzięki strukturze klubu, zmianom w organizacji oraz tych wokół Carrington będziemy gotowi na przyszłość. Będziemy się rozwijać.

– To czuć, że zmiany dodają energii, nadają dynamikę, co pomoże nam osiągnąć nasze cele. W perspektywie krótkoterminowej wszystko pozostaje takie samo: chcemy wygrywać każdy mecz, i widzieliśmy, że jesteśmy zdolni pokonać każdego.

– W piłce nożnej zawsze najważniejszy jest następny mecz, dlatego następny sezon zawsze jest tym najważniejszym.

– Mamy naprawdę wielkie oczekiwania, ponieważ to, co tutaj budujemy w Carrington, będzie najlepszym miejscem treningowym w kraju. Jeszcze cztery tygodnie temu panował tu chaos, a teraz wszystko jest zorganizowane bardzo profesjonalnie.

– Mamy kompaktowe miejsce treningowe, wszystko w pobliżu, w dobrych warunkach i w dobrym standardzie.

Przebudowa Carrington to jedna z licznych zmian, które zostały wprowadzone przez sir Jima Ratcliffe’a, i istnieje poczucie, że sezon 2024/25 oznacza początek nowej ery w klubie.

Ten Hag przyjmuje zmiany z entuzjazmem po podpisaniu przedłużenia umowy w zeszłym tygodniu i twierdzi, że przed nim świetlana przyszłość.

– Nie ma możliwości, aby nie być pozytywnie nastawionym w tej kwestii. To naprawdę ekscytujące. Jestem bardzo podekscytowany przyszłością, w przeciwnym razie nie podpisałbym nowego kontraktu.

– Jestem tutaj od dwóch lat. Jak powiedziałem, przyszedłem tutaj aby wygrywać i zdobywać trofea. Wygraliśmy dwa po okresie bezczynności, więc podążamy w dobrym kierunku. 

– Teraz, gdy klub ma nowych właścicieli, mogą nam tylko pomóc. Bardzo nas wspierają. Wypracowaliśmy proces, który budowaliśmy przez całe lato i jesteśmy w bardzo dobrej, mocnej pozycji, aby ruszyć do ataku.

– Mamy pomoc w wielu dziedzinach, np w skautingu i rekrutacji, jak również w dziale medycznym i wydajnościowym. Będą bardzo pomocni, a to podniesie poprzeczkę.

Nowy sezon to nowe okazje do debiutów w pierwszym zespole. Ten Hag nie może się doczekać, którzy z młodych zawodników przebiją się do składu w nowej kampanii. 

– W każdym sezonie po przerwie są niespodzianki. Jesteśmy bardzo ciekawi, kto się taką okaże, kto może wnieść wkład do naszego zespołu?

– Podobnie jak w zeszłym roku, Kobbie Mainoo i Alejandro Garnacho, wychodzą i odgrywają dużą rolę. To oni zdobywali bramki w finale Pucharu Anglii. Dzisiaj rozpoczęliśmy treningi, ale którego zawodnika stać na coś podobnego?

Z pewnością młodzież dostanie szansę na wykazanie się już 15 lipca, gdy w Trondheim zostanie rozegrany pierwszy mecz przedsezonowy z Rosenborgiem. Kilka dni później, 20 lipca, w Edynburgu spotkanie z Glasgow Rangers, a następnie tournee po Stanach Zjednoczonych, i mecze z Arsenalem (27 lipca), Realem Betis (31 lipca) oraz Liverpoolem (3 sierpnia).

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze