Kobbie Mainoo reprezentacja Anglii
Sky Sports

EURO 2024: Anglia pokonała Holandię i zagra w finale z Hiszpanią

Tomasz Pasternak

Reprezentacja Anglii pokonała 2:1 Holandię w drugim półfinale Mistrzostw Europy 2024, rozgrywanych w Niemczech. W Dortmundzie bramki dla ekipy Garetha Southgate’a zdobyli Harry Kane (z rzutu karnego) i rezerwowy Ollie Watkins w doliczonym czasie gry.

Spotkanie rozpoczęło się już w 7. minucie. Xavi Simons pięknym uderzeniem wpakował piłkę w lewy górny róg bramki. Anglicy, po tej sytuacji, postanowili błyskawicznie przejść do ofensywy. Jeden z ataków zakończył się odgwizdaniem faulu w polu karnym. Denzel Dumfries w nieprzepisowy sposób powstrzymał Harry’ego Kane’a. Poszkodowany pewnie wykorzystał jedenastkę, doprowadzając do remisu. „Synowie Albionu”, nie zwalniając tempa, do ostatniej minuty pierwszej połowy naciskali rywali.

W drugiej części meczu bardziej aktywni byli Holendrzy. Zespół Southgate’a przyjął typową dla tego szkoleniowca postawę, wycofując się i czekają na błyskawiczne kontry. Wymiana ciosów toczyła się do 91. minuty. W doliczonym czasie gry, w polu karnym Holandii świetnie odnalazł się Ollie Watkins, uderzając po długim słupku. Po końcowym gwizdku wszyscy już wiedzieli, że w finale EURO 2024 zagra Hiszpania z Anglią.

Jedną z najjaśniejszych gwiazd reprezentacji Anglii staje się Kobbie Mainoo. Po dobrej postawie w fazie grupowej w każdym następnym meczu wychodził jako podstawowy zawodnik, rozgrywając większość spotkania. 19-letni pomocnik, z dużym prawdopodobieństwem, zapewnił sobie miejsce w pierwszej jedenastce na finał Mistrzostw Europy. Warto odnotować również powrót Luke’a Shawa. Już w poprzednim meczu ze Szwajcarią udało mu się rozegrać końcówkę spotkania i całą dogrywkę. Teraz również wszedł na murawę na drugą połowę, ale występ Anglika napawa optymizmem.

Holandia – Anglia 1:2 (1:1)