manutd.com

The Athletic: Wyniki finansowe Manchesteru United za I kwartał 2024 roku

Joanna Bryndza
Zmień rozmiar tekstu:

Manchester United odnotował stratę netto w wysokości 71,4 miliona funtów w pierwszym kwartale, od 1 stycznia do 31 marca 2024 roku, w porównaniu ze stratą 5,6 miliona funtów rok wcześniej.

Chociaż do rozliczenia za sezon 2023/24 pozostały jeszcze trzy miesiące, do 30 czerwca, Manchester United jest na krawędzi zasad rentowności i zrównoważonego rozwoju Premier League (PSR). 

Punktem wyjścia do obliczeń PSR są straty przed opodatkowaniem. Z opublikowanych danych wynika, że klub z Old Trafford poniósł stratę w wysokości 89,2 miliona funtów przed opodatkowaniem w okresie od marca 2023 roku do marca 2024 roku, co oznacza, że ich całkowita strata w trzyletnim cyklu PSR wynosi obecnie 271,4 miliona funtów.

Regulacje finansowe Premier League pozwalają klubom na poniesienie strat finansowych do wysokości 105 milionów funtów w ciągu trzech lat – co daje średnio 35 milionów funtów rocznie – pod warunkiem, że 90 milionów funtów będzie zabezpieczone przez właścicieli. W innym wypadku takie trzyletnie straty w ciągu trzech lat są dozwolone do 15 milionów funtów.

W ramach obliczeń PSR dokonane zostaną znaczące odliczenia od trzyletniej straty z tytułu wydatków na infrastrukturę, kobiecy futbol, rozwój młodzieży, prace społeczne oraz straty związane z Covid-19.

Manchester United ma nadzieję, że środki podjęte w styczniu w celu obniżenia kosztów utrzymania składu, a mianowicie wypożyczenia Jadona Sancho do Borussii Dortmund, wystarczą, aby uniknąć naruszenia przepisów.

Niemiecki klub płacił większość pensji Sancho, a “Czerwone Diabły” otrzymały początkową opłatę za wypożyczenie w kwocie 3,5 miliona euro oraz możliwość dodatkowych 4 milionów euro w postaci bonusów. Również w styczniu na wypożyczenie do Eintrachtu Frankfurt udał się Donny van de Beek.

Wyniki pierwszego kwartału, pokazują również, że ogólny przychód klubu (136,7 miliona funtów) spadł o 20 procent w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku (170 milionów funtów). Manchester United zauważa, że spadek ten wynika z mniejszej liczby meczów – w tym o dziewięć mniej spotkań domowych – niż w ubiegłym roku.

Manchester United spodziewa się, że roczne przychody za rok do końca czerwca wyniosą rekordowo około 660 milionów funtów, a skorygowany zysk operacyjny wyniesie około 140 milionów funtów, czyli nieco poniżej maksymalnego poziomu z zakresu podanego wcześniej przez klub.

Koszty operacyjne klubu za trzy miesiące zakończone z dniem 31 marca 2024 roku, wzrosły o 15 procent do 203,7 milionów funtów, z czego 91,2 milionów funtów zostało przypisane kosztom zatrudnienia, co odzwierciedla nowe transfery do składu pierwszej drużyny.

Najnowsze dane pokazują, że Manchester United zapłacił Raine Group 31,5 miliona dolarów, aby pomogła w złożeniu oferty sir Jima Ratcliffe’a w wysokości 1,3 miliarda dolarów za zakup 25 procent udziałów w klubie.

Manchester United planuje zwolnić około 250 pracowników w ramach programu redukcji zatrudnienia na poziomie klubu i podniesie ceny biletów o około 5% na nadchodzący sezon.

– Klub przechodzi istotną transformację zarówno na boisku, jak i w działaniach firmy, co powinno mu służyć w najbliższych latach – powiedział Tim Fidler, menedżer portfela w Ariel Investments. Ariel jest trzecim co do wielkości inwestorem w akcje klubu notowane na giełdzie.

Wynagrodzenia piłkarzy i personelu w trzecim kwartale wzrosły o 7,3% (do 91,2 miliona funtów). Na koniec marca zadłużenie klubu wynosiło 650 milionów dolarów (506 milionów funtów).

Tagi:

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze