Reprezentacje: dublet Lukaku i premierowe trafienie Bailly’ego

własne Sebastian Słabosz

Romelu Lukaku nie zatrzymuje się w kwestii skuteczności w reprezentacji Belgii. W piątkowym meczu Ligi Narodów UEFA ze Szwajcarią, 25-latek strzelił dwie bramki, a jego drużyna wygrała 2:1. Tymczasem tego samego dnia swojego pierwszego gola w reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej zdobył obrońca „Czerwonych Diabłów”, Eric Bailly.

Lukaku pokonał Yanna Sommera dwukrotnie. Najpierw w 58 minucie wykorzystując przytomne zagranie Thomasa Meuniera, a potem z zimną krwią wykończył dwójkową akcję z Driesem Mertensem. Dla napastnika Manchesteru United były to gole nr 21 i 22 w 18 ostatnich występach dla kadry narodowej Belgii. Podopieczni Roberto Martineza po dwóch zwycięstwach z kompletem punktów przewodzą w swojej grupie w Lidze Narodów UEFA.

Piątkowe popołudnie do niezwykle udanych zaliczyć może także inny „Czerwony Diabeł”, Eric Bailly. Wybrzeże Kości Słoniowej, które na co dzień reprezentuje na arenie międzynarodowej, wygrało 4:0 z Republiką Środkowoafrykańską w ramach eliminacji do Pucharu Narodów Afryki, a obrońca Manchesteru United w 52 minucie wpisał się na listę strzelców, podwyższając wówczas wynik na 2:0 strzałem głową po rzucie rożnym. Dla 24-latka była to pierwsza bramka w karierze dla kadry narodowej. WKS po trzech meczach z 6 punktami na koncie zajmuje 2. miejsce w swojej grupie eliminacyjnej, tracąc do przewodzącej Gwinei 3 punkty.

Z kolei Marcus Rashford stworzył duet napastników z Harry’m Kane’em i rozegrał pełne 90 minut w wyjazdowym meczu Ligi Narodów UEFA przeciwko Chorwacji. Wychowanek Manchesteru United w drugiej połowie miał dwie doskonałe okazje do zdobycia bramki, ale w obu przypadkach lepszy okazywał się golkiper wicemistrzów świata, Dominik Livaković i ostatecznie spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Dla obu drużyn był to dopiero pierwszy punkt w tych rozgrywkach i do pierwszej Hiszpanii tracą 5 punktów.

W miniony piątek rozgrywano też mecze towarzyskie. Brazylia pokonała na wyjeździe Arabię Saudyjską 2:0. Fred rozpoczął to spotkanie w pierwszym składzie i został zmieniony w przerwie spotkania przy stanie 1:0 dla „Canarinhos”. Z kolei Alexis Sanchez nie został włączony do kadry Chile na potyczkę z Peru, którą jego koledzy przegrali aż 0:3. Oczekuje się, że 29-latek zagra za to w środowym sparingu z Meksykiem.

W czwartek i piątek grali także młodzi reprezentanci „Czerwonych Diabłów”. Reprezentacja Anglii do lat 18 pokonała w sparingu rówieśników ze Szwecji aż 4:0. Jedną z bramek, ustalającą wynik meczu, zdobył głową obrońca Manchesteru United do lat 18, Ethan Laird. W spotkaniu tym wystąpili także Mason Greenwood i James Garner.

W kwalifikacjach do Mistrzostw Europy U-21 w meczu Portugalii z Lichteinstenem w pierwszym składzie na boisko wyszedł prawy obrońca „Czerwonych Diabłów”, Diogo Dalot. Jego drużyna rozgromiła gospodarzy aż 9:0, a 19-latek miał jedną doskonałą okazję na gola, ale jego strzał chybił celu. Dalot zagrał przez 70 minut. Na ławce rezerwowych cały mecz spędził wypożyczony aktualnie do Vitorii Setbual, bramkarz Manchesteru United, Joel Pereira. Portugalia z 19 punktami zajmuje 2. miejsce w swojej grupie eliminacyjnej, za rówieśnikami z Rumunii.

Ta sama Rumunia wygrała 2:0 spotkanie z Walią, w której całe spotkanie na boisku spędził młody obrońca Manchesteru United, Regan Poole. Walijczycy nie mają już szans na awans, zajmując 4. miejsce w grupie po 9. meczach z zaledwie 10 punktami na koncie.

Z kolei w kadrze Holandii do lat 20 w sparingu z rówieśnikami z Niemiec wystąpił ofensywny zawodnik rezerw klubu z Old Trafford, Tahith Chong. Jego drużyna zremisowała to spotkanie 1:1, a on sam był jednym z najbardziej wyróżniających się zawodników i to nie tylko ze względu na swoją bujną fryzurę.