Mecze Bramki Asysty Minuty Ż. kartki Cz. kartki Ocena Piłkarz Meczu
2017/2018 51 27 9 4073 4 0 6.31 1
Łącznie 51 27 9 4073 4 0 6.31 1

Biografia

Romelu Menama Lukaku (ur. 13 maja 1993 w Antwerpii) belgijski piłkarz pochodzenia kongijskiego występujący na pozycji napastnika w Evertonie oraz w reprezentacji Belgii.

Kariera klubowa

Romelu Lukaku jako junior trenował kolejno w zespołach Rupel Boom, Wintam i Lierse SK. W wieku 12 lat przeprowadził się do Brukseli i rozpoczął treningi w miejscowym klubie FC Brussels. Po roku przeszedł do jednej z najbardziej utytułowanych drużyn w kraju – RSC Anderlecht. W młodzieżowych drużynach Lukaku prezentował bardzo dobrą skuteczność – dla zespołu FC Brussels strzelił 68 goli w 68 meczach, a dla Anderlechtu 121 bramek w 88 meczach.

Profesjonalny kontrakt z Anderlechtem piłkarz podpisał w dniu swoich 16. urodzin, a umowa miała obowiązywać przez 3 lata. Pierwszy mecz w barwach „Fiołków” Lukaku rozegrał 24 maja 2009 przeciwko Standardowi Liège, kiedy to w 69. minucie zmienił Víctora Bernárdeza. Był to rewanżowy baraż o mistrzostwo kraju (pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 1:1). Anderlecht przegrał 0:1 i mistrzowski tytuł wywalczyli piłkarze Standardu.

Oficjalny debiut w rozgrywkach Eerste Klasse Lukaku zanotował 22 sierpnia 2009 podczas zwycięskiego 2:0 meczu z SV Zulte-Waregem. Na boisku pojawił się wówczas w 69. minucie zmieniając Rubenilsona dos Santosa da Rochę i 20 minut później strzelił gola ustalając wynik spotkania. Od tego czasu Lukaku regularnie zaczął dostawać szanse gry i szybko wyrósł na najlepszego strzelca zespołu w ligowych rozgrywkach. 17 grudnia młody Belg zdobył 2 bramki w wygranym 3:1 wyjazdowym meczu grupowym Ligi EuropyUEFA z holenderskim AFC Ajax. Miał wówczas 16 lat i 218 dni, a w historii rozgrywek UEFA młodszymi strzelcami goli byli tylko Ghańczyk Nii Lamptey i Szwed Niklas Bärkroth.

6 sierpnia 2011 roku Chelsea doszła do porozumienia z Anderlechtem w sprawie transferu Lukaku. 18 sierpnia Belg został piłkarzem londyńskiego klubu. Zadebiutował w nim 27 sierpnia w wygranym 3:1 meczu z Norwich City, zmieniając w drugiej połowie Fernando José Torresa Sanza. 10 sierpnia 2012 roku został wypożyczony na rok do West Bromwich Albion.

W 2013 roku podczas finału Superpucharu Europy w meczu Chelsea-Bayern Monachium zakończonym 2:2, o zwycięstwie któregoś z zespołów musiały zadecydować rzuty karne. Lukaku przestrzelił i jego drużyna przegrała. 2 września 2013 roku został wypożyczony do końca sezonu do Evertonu. 30 lipca podpisał 5-letni kontrakt z Evertonem. Everton zapłacił za niego 28 milionów funtów.

8 lipca 2017 roku Manchester United ogłosił że doszedł do porozumienia z Evertonem w sprawie transferu Lukaku.

Kariera reprezentacyjna

W reprezentacji Belgii do lat 21 Lukaku zadebiutował 8 września 2009 w meczu przeciwko Słowenii. W 71. minucie strzelił bramkę i ustalił wynik spotkania na 2:0. 24 lutego 2010 Dick Advocaat powołał go do seniorskiej kadry na mecz z Chorwacją. Spotkanie zostało rozegrane 3 marca, Chorwacja zwyciężyła 1:0, a Lukaku spędził na boisku 77 minut.

W 2016 znalazł się w reprezentacji kraju na Mistrzostwa Europy. W meczu fazy grupowej przeciwko reprezentacji Irlandii strzelił dwie bramki.

Sukcesy

Anderlecht

• Mistrzostwo Belgii: 2009/2010

Chelsea

• Puchar Anglii: 2011/2012

Indywidualne

• Król strzelców Eerste klasse: 2009/2010 (15 goli)
  • Król strzelców Ligi Europy UEFA: 2014/2015 (8 goli)
  • Belgijski Hebanowy But: 2011

Życie prywatne

Ojciec Romelu, Roger Lukaku, był zawodowym piłkarzem i występował dla reprezentacji Zairu. Jego młodszy brat, Jordan, również jest piłkarzem.

Źródło: Wikipedia. Aktualizacja: 13 lipca 2017 r.