Odion Ighalo rzutem na taśmę, w ostatnich godzinach zimowego okna transferowego, spełnił marzenie z dzieciństwa i sfinalizował przenosiny do Manchesteru United. Postać Nigeryjczyka, dla niektórych zapomnianą, a dla wielu po prostu anonimową, postanowili przypomnieć twórcy kanału youtube’owego ScoutNation, publikując wideo z najlepszymi zagraniami 30-latka w chińskiej Super League.

Ighalo trafił do Chin zimą 2017 roku, po bardzo udanym pobycie w Watford. Najpierw pomógł on “Szerszeniom” awansować do Premier League, a następnie przez półtora roku grał w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Łącznie dla drużyny z Vicarage Road zdobył 36 bramek w 90 występach.

W znacznie mniej wymagającej piłkarsko lidze Ighalo “wykręcił” oczywiście lepsze liczby. Dla Changchun Yatai, do której trafił za 20 milionów funtów, strzelił 36 goli w 55 pojedynkach ligowych. Co ciekawe jednak, po dwóch latach tam spędzonych, wartość rynkowa piłkarza… spadła do ok. 7 milionów funtów, które za Ighalo wyłożył jego obecny klub Shanghai Shenhua. Tutaj dorzucił 10 trafień w dotychczasowych 17 spotkaniach, co łącznie daje bilans 46 goli w 72 występach (śr. 0,64 bramki na mecz) i 15. miejsce na liście strzelców w całej historii ligi.

Mierzący niemal 190 cm napastnik wyróżniał się na tle rywali nie tylko warunkami fizycznymi, ale także umiejętnościami, dosłownie “demolując” chińską ligę. Czy to jest gwarancją powodzenia na Old Trafford? Oczywiście nie. Pamiętajmy w końcu, że Premier League od Super League – wbrew pozorom – dzieli przepaść, a obrońcy i bramkarze z Wysp Brytyjskich z pewnością nie będą przypominać tych, z którymi Nigeryjczykowi przyszło mierzyć się przez ostatnie trzy lata.

Reklama

Dyskusja