Transport w Manchesterze

Po mieście możemy poruszać się za pomocą autobusów, Metrolinka a także taksówkami. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do polskich miast niewiele linii kursuje nocą. By zaplanować przejazd między Waszym hotelem a lotniskiem czy stadionem warto korzystać z oficjalnej strony Transport For Greater Manchester – https://www.tfgm.com/– możecie także ściągnąć ich aplikację na smartfona.

Jesli chodzi o autobusy, w mieście mamy kliku operatorów – głowni to Stagecoach, First i Arriva. Należy pamiętać, że każdy z nich posiada osobne bilety, chyba że kupicie bilet dzienny na wszystkich operatorów (koszt to około 6 funtów). Bilety na autobus kupicie u kierowcy podczas wsiadania. Jeśli zdecydujecie się na bilet dzienny, będziecie go musieli okazać za każdym razem podczas wsiadania.

Metrolink, czyli tramwaj w Manchesterze, posiada 7 linii, w tym jedną łączącą lotnisko z centrum miasta. Cena biletu uzależniona jest od odcinka na jakim podróżujecie. Jeśli sprawdzicie, że w trakcie pobytu będziecie korzystać głównie z tramwaju, warto kupić Weekend Travelcard, czyli bilet ktory upoważnia Was do nielimitowanych przejazdów od 18:00 w piątek do ostatniego tramwaju w niedzielę. Koszt takiego biletu to 6,20. Bilety na tramwaj należy kupić w automacie, przed wejściem do wagonu – wewnątrz nie ma biletomatów, a za jazdę na gapę grozi nawet 100 funtów kary.  

Na stronie https://www.tfgm.com/tickets-and-passes znajdziecie więcej informacji na temat biletów.

W mieście bez problemu można także zamówić taksówkę korzystając z popularnych aplikacji takich jak np. Uber.

Opracowanie: Agnieszka Kozłowska (MUSC Poland)

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Button_Widget”][/siteorigin_widget]