Zdecydowanie najciekawszym ruchem transferowym w Premier League w minioną środę była zmiana barw Dusana Tadicia. 29-letni Serb, po 4 latach spędzonych w Southampton, postanowił odejść do Ajaksu Amsterdam. Zapraszamy do zapoznania się z czwartkowym przeglądem prasy.
Tadić obecnie przebywa z reprezentacją Serbii na Mistrzostwach Świata w Rosji. W zasadzie to przebywał, bo po środowej porażce 0:2 z Brazylią, razem z kolegami z kadry narodowej zakończyli przygodę z mundialem 2018 na fazie grupowej. To samo oczywiście dotyczy pomocnika “Czerwonych Diabłów”, Nemanji Maticia, który teraz będzie mógł udać się na zasłużone wakacje.
W minionym sezonie przebojowy skrzydłowy strzelił dla „Świętych” 6 bramek w 36 ligowych występach. Działacze Ajaksu bardzo naciskali na ten transfer i wykładając 11,4 mln euro (3. najwyższy transfer w historii holenderskiego klubu) dopięli swego. Tadić ma teraz z Rosji polecieć prosto do Amsterdamu, aby podpisać czekającą na niego 4-letnią umowę.
YEAAAH! 😍
HE'S COMING SOON!
🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸#TrendingTadic pic.twitter.com/S8D7QFWvcl— AFC Ajax (@AFCAjax) June 27, 2018
Co z kolei ciekawego w kwestii spekulacji związanych z klubem z Old Trafford? Od środy zdecydowanie najwięcej emocji wzbudzają informacje belgijskiej oraz brytyjskiej prasy na temat tego, że Marouane Fellaini postanowił pozostać w Manchesterze United, w związku z czym niebawem (a zgodnie z zapowiedzią samego piłkarza już w niedzielę) powinniśmy dowiedzieć się czy faktycznie Belg podpisze nowy kontrakt z „Czerwonymi Diabłami”. Wiarygodne media (m.in. Duncan Castles z „Sunday Times” czy też Simon Stone z „BBC”) wskazują, że to już przesądzone.
Belgijski „HLN Sports” przypomina, że Jose Mourinho zabiegał o pozostanie Belga przez niemal 12 miesięcy. Wygląda wiec na to, że dopiął swego. Niemniej „Czerwone Diabły”, żeby spełnić oczekiwania portugalskiego menedżera, miały nagiąć swoje zasady co do nieoferowania kontraktów dłuższych niż 12 miesięcy piłkarzom, którzy przekroczyli już 30. rok życia. Tymczasem belgijska gazeta podaje, że Fellaini ma podpisać nową umowę, która będzie ważna przez 2 lata, a mało tego ma w niej być zawarty zapis umożliwiający jej automatyczne przedłużenie o kolejne 12 miesięcy.
Dziennikarz m.in. „Sunday Times”, Duncan Castles, również potwierdza rewelacje dotyczące 24-miesięcznej umowy bujnowłosego pomocnika. Belg miał tym samym odrzucić ofertę z Arsenalu. Zdaniem „The Times” 30-latek na mocy nowego kontraktu będzie zarabiał 100 tys. funtów tygodniowo. Francuskie RMC mówi z kolei o 6 mln euro netto rocznie, co daje ok. 115 tys. funtów tygodniowo, a więc kwotę zbliżoną do tej, którą Fellaini obecnie pobiera z budżetu klubu z Old Trafford (ponoć jest to 120 tys. funtów na tydzień).
Castles podaje ponadto, że pozostanie Belga na Old Trafford oznacza koniec zainteresowania ze strony Manchesteru United piłkarzem West Hamu, Marko Arnautoviciem, w którym Jose Mourinho upatrywał ponoć zawodnika o podobnej charakterystyce, co 30-latek. Prawdopodobnie też latem nie będzie już więcej wzmocnień „Czerwonych Diabłów” w środku pola.
Portugalski szkoleniowiec, zdaniem dziennikarza „Sunday Times”, ma teraz skupić się na pozyskaniu środkowego obrońcy oraz napastnika, który byłby wsparciem dla Romelu Lukaku. W przypadku tej pierwszej opcji mówiło się ostatnio o Leonardo Bonuccim z Milanu, ale „MEN” wskazuje na defensora Interu Mediolan, Milana Skriniara. Koszt ewentualnej transakcji związanej z przenosinami na Old Trafford 23-letniego reprezentanta Słowacji miałby wynieść 57 mln funtów.
Kolejnym ciekawy temat związanym z transferami z i do klubu z Old Trafford dotyczył rezerwowego bramkarza Stoke City, Lee Granta. Zdaniem brytyjskiego „The Telegraph” 35-letni Anglik niebawem dołączy do Manchesteru United na zasadzie wolnego transferu po tym, jak „The Potters” w minionym sezonie spadli z Premier League. Grant ma związać się z „Czerwonymi Diabłami” roczną umową i pełnić w klubie funkcję trzeciego bramkarza, po Davidzie de Gei oraz Sergio Romero.
Powyższy ruch ma jednocześnie umożliwić obecnemu numerowi trzy w bramce Manchesteru United, Joelowi Pereirze, odejście na roczne wypożyczenie w celu nabierania doświadczenia w regularnej grze na poziomie seniorskim. Przy okazji – Portugalczyk obchodzi dziś swoje 22. urodziny, w związku z czym życzymy mu wszystkiego najlepszego i sukcesów w bramkarskiej karierze.
Tymczasem w Hiszpanii powrócił temat Andre Gomesa w Premier League, w tym potencjalnie w klubie z Old Trafford. 24-letni Portugalczyk był już przymierzany przez media do transferu do Manchesteru United w 2016 roku, zanim trafił do Barcelony. Po 2-letniej mało udanej przygodzie z katalońskim klubem, Gomes najprawdopodobniej latem zmieni otoczenie. Wśród zainteresowanych klubów w mediach znów przewija się Manchester United, a także Tottenham. Samemu zawodnikowi jednak ponoć najbliżej do powrotu do Valencii, w której grał zanim przeniósł się na Camp Nou.
Znajdujący się ponoć w kręgu zainteresowań Jose Mourinho rosyjski pomocnik, Aleksandr Gołowin, cały czas kuszony jest przez włodarzy Juventusu. A w zasadzie to póki co kuszony jest jego obecny pracodawca, CSKA Moskwa. Jak informuje włoski dziennikarz, Gianluca di Marzio, najnowsza oferta klubu z Turynu opiewa na 20 mln euro plus bonusy i premia z ewentualnej dalszej sprzedaży zawodnika. Włosi czekają na odpowiedź Rosjan.
Na koniec spekulacyjna ciekawostka. Zdaniem niemieckiego kanału „SPORT1” napastnik Tottenhamu i zarazem gwiazda reprezentacji Koreii Południowej, Son Heung-min, znalazł się w kręgu zainteresowań Manchesteru United, Arsenalu i Liverpoolu. Kontrakt 25-latka z „Kogutami” jest ważny jeszcze przez 2 lata. Zdaniem przytoczonego źródła, Koreańczykowi w razie odejścia z Londynu najbliżej ma być do klubu z Old Trafford. Z uwagi na to, że informacja ta pojawiła się jeszcze przed meczem mundialu w Rosji pomiędzy Niemcami a Koreą Południową, można domniemać, że była to zwykła prowokacja, żeby rozkojarzyć nieco największą gwiazdę przeciwników aktualnych Mistrzów Świata. Jak wszyscy wiemy zabieg ten kompletnie się nie udał.
Z pozostałych informacji i doniesień:
Oficjalne informacje:
– Liverpool oficjalnie zaprezentował swojego nowego pomocnika, który dotychczas reprezentował barwy RB Lipsk, Naby’ego Keitę. Nic w tym nadzwyczajnego, ponieważ już od niemal roku było wiadomo, że po sezonie 2017/2018 23-letni Gwinejczyk przeniesie się na Anfield. Tu będzie grał z numerem 8, który nosiła legenda „The Reds”, Steven Gerrard. Transfer ten może kosztować Liverpool (po doliczeniu wszelkich bonusów) nawet 66 mln funtów.
👇 Get to know Naby Keïta better 👇
Gerrard handing over the No.8: https://t.co/G3708QjuPH
Melwood gallery: https://t.co/6kzO5ugY2X@LFCTV interview: https://t.co/Tizq0yEgKo
In profile: https://t.co/aBIeN3ex3J#NK8 pic.twitter.com/iR8nO5242n— Liverpool FC (@LFC) June 27, 2018
– Joao Cancelo przez pewien czas łączony był z transferem do Manchesteru United, jednak po dołączeniu do klubu z Old Trafford Diogo Dalota z FC Porto, temat znacząco ucichł. Zgodnie z przewidywaniami mediów wiadomo już, że występujący w ubiegłym sezonie w Interze Mediolan na zasadzie wypożyczenia z Valencii 24-letni Portugalczyk, związał się umową z Juventusem do końca czerwca 2023 roku. Mistrz Włoch zapłacił za swojego nowego obrońcę 40,4 mln euro.
João Cancelo🇵🇹 è Bianconero!
LA GALLERY ➡️ https://t.co/J0kfygPYOy
#WelcomeToJU #ForzaJuve pic.twitter.com/RWeadzJzim— JuventusFC (@juventusfc) June 27, 2018
– Roque Mesa zaledwie rok miał status zawodnika Swansea City, które w minionym sezonie spadło z Premier League. Zakupiony z Las Palmas pomocnik nie spełnił pokładanym w nich nadziei i już w styczniu br. został wypożyczony do Sevilli, która to teraz zdecydowała się wykupić 29-latka.
Spekulacje:
– Saga przenosin Maurizio Sarriego na fotel menedżera Chelsea i tym samym zwolnienia przez „The Blues” Antonio Conte trwa w najlepsze. Włoskie „Mediaset Premium” potwierdza, że Napoli porozumiało się z włodarzami angielskiego klubu ws. wykupienia ich pracownika, który co prawda nie jest już trener pierwszej drużyny, ale wciąż związany jest umową ze swoim pracodawcą. Przytoczone źródło wylicza jednak, że całkowity koszt zatrudnienia Sarriego na Stamford Bridge może wyssać z portfela Romana Abramowicza aż 37 mln euro. Na co składać się ma:
* odszkodowanie za zerwanie kontraktu Sarriego z Napoli (5 mln euro) + odszkodowanie za zerwanie kontraktu z Antonio Conte i jego sztabem szkoleniowym (11 mln euro) + 3-letni kontrakt Sarriego (6 mln euro, a więc 18 mln euro za 3 lata) + premia za sam podpis Sarriego pod umową (3 mln euro).
– Ponoć to już prawie pewne. Wayne Rooney opuści Anglię, w której spędził całą swoją karierę. Nowym kierunkiem dla legendy Manchesteru United mają być Stany Zjednoczone. Prasa podaje, że oficjalne ogłoszenie transferu Wazzy z Evertonu do zespołu DC United ma nastąpić w ciągu najbliższych trzech dni. („Sky Sports”)
– Agent Jorginho zapowiada, że transfer jego pracodawcy do Manchesteru City znajduje się na ostatniej prostej. Działacze z Etihad Stadium za pomocnika Napoli będą musieli wyłożyć 43 mln funtów. Żadna jednak w tym sensacja, bo media powtarzają to w kółko od kilku tygodni, a oficjalnych wieści jak nie było, tak nie ma. („The Mirror”)
– Manchester City nie będzie z kolei aktywować klauzuli Aarona Mooya (20 mln funtów). Zdaniem „MEN” powodem ma być inna koncepcja budowy zespołu przez Pepa Guardiolę, który nie widzi w niej miejsca dla Australijczyka. Tym samym nie potwierdziłyby się wcześniejsze doniesienia mediów o możliwym sensacyjnym powrocie 27-latka do klubu z Etihad Stadium, którego piłkarzem był w sezonie 2016/2017, ale został od razu wypożyczony na rok do obecnego pracodawcy, Huddesfield Town, które później skorzystało z opcji jego wykupu.
– Włoski dziennikarz Gianluca di Marzio informuje, że West Ham nie poddaje się w kwestii Felipe Andersona, pomimo niełatwych negocjacji z Lazio. Włoski klub żąda za swojego pomocnika 50 mln euro, przy czym „Młoty” próbują obniżyć nieco te żądania. Najnowsza oferta angielskiego klubu ma ponoć opiewać na 40 mln euro plus bonusy. Nawet ekipa West Hamu ma w tym oknie transferowym swoją sagę.
– Tymczasem klub z Rzymu ponoć już szuka następcy za Brazylijczyka i zdaniem Di Marzio wybór padł na Gelsona Martinsa z pogrążonego w konfliktach wewnętrznych Sportingu Lizbona. Przy czym 23-letnim Portugalczykiem interesują się także kluby z Premier League, w tym m.in. Arsenal.
– “Kanonierów” może z kolei wkrótce opuścić Nacho Monreal. Swoje zainteresowanie 32-letnim obrońcą wykazuje ponoć Real Sociedad. („Football.London”)
– Alassane Plea w Premier League? Podobno usługami zawodnika Nicei bacznie przygląda się zespół Tottenhamu. Działacze „Spurs” za francuskiego napastnika rzekomo są skłonni wyłożyć 23 mln funtów. („The Sun”)
– Mohamed Elyounoussi może niebawem zostać piłkarzem Southampton i tym samym zastąpić Dusana Tadicia, który właśnie odszedł do Ajaksu Amsterdam. Urodzony w Maroko 23-letni Norweg na co dzień występuje w FC Basel. Skrzydłowy szwajcarskiego klubu w minionym sezonie strzelił 12 bramek w 34 występach. „Święci” zdaniem „Sky Sports” będą musieli zapłacić za reprezentanta Norwegii ok. 16 mln funtów.
– Southampton ponoć zamierza też sięgnąć po rezerwowego bramkarza Manchesteru City, Angusa Gunna, który ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w Championship, w ekipie Norwich City. W tym wypadku mowa o transakcji wartej 15 mln funtów. („Daily Mail”)
– To nie koniec wieści z St. Mary’s Stadium. „Święci” rzekomo wyrażają też zainteresowanie obrońcą Borussii Moenchengladbach, 25-letnim Jannikiem Vestergaardem. Na razie nic jeszcze nie wiadomo na temat ewentualnej kwoty transferu reprezentanta Danii. („ESPN”)
– Włodarze Crystal Palace ponoć zaoferowali Roy’owi Hodgsonowi opcję przedłużenia kontaktu z klubem do 2020 roku. („Sky Sports”)
– W środę wiele mówiło się o Emilu Forsbergu w kwestii przenosin do Evertonu, a dziś czas na innego gracza z Bundesligi. Na celowniku ekipy „The Toffees” znalazł się ponoć chorwacki zawodnik Eintrachtu Frankfurt, który jest jedną z gwiazd trwającego mundialu w Rosji, 24-letni Ante Rebić. („The Mirror”)
– Valon Berisha ma ostatecznie trafić do Lazio. Reprezentujący na co dzień RB Salzburg 25-letni kosowski pomocnik tym samym odrzucił zainteresowanie m.in. ze strony Newcastle United. („Sky Italia”)
– Pomocnik Sheffield United, David Brooks jest gotów opuścić swój zespół i sprawdzić się w Premier League, w ekipie Bournemouth. („Sky Sports”)
– Liverpool podpisał ponoć kontakt z 17-letnim napastnikiem, Bobbym Duncanem, który prywatnie jest kuzynem byłego pomocnika „The Reds”, Stevena Gerrarda. Młody zawodnik wcześniej bronił barw młodzieżowej drużyny Manchesteru City. Na Anfield został sprowadzony za ok. 200 tys. funtów. („Liverpool Echo”)
– Na koniec dobre wieści dla kibiców i osób związanych z West Hamem. Choć niedawno wiele mówiło się o tym, że Manuel Lanzini będzie musiał opuścić cały nadchodzący sezon z powodu kontuzji kolana, tak teraz media podają, że Argentyńczyk wróci do gry już na początku przyszłego roku. („Fox Sports”)
To tyle na dziś, zapraszamy do komentowania!










